20EKİ2004114504

Çıplaklık Oral ilişki Resim ve Ahiret

etiketler :

Çıplaklık, Oral ilişki, Resim ve Ahiret: Sayın Hocam, öncelikle affınıza sığınıyorum. Sorumu cevaplarsanız pek çok kişi bu konuda bilgilenmiş olacaktır. 1.Karı kocanın birbirlerini çıplak görmesinde mahzur var mıdır? 2.Karı koca arasında oral seks günah mıdır? 3.Namaz kılınan yerde resim ya da maskeler varsa, ama bunlar kıble yönünde değilse bunun bir mahzuru var mıdır? 4.Ders aldığım dini sohbetlerde o kadar çok cennetten bahsediliyor ki, kim gitmişte görmüş orayı da bu kadar anlatılıyor diyoruz. Mesela \"bu dünyada hiç gamsız kasavetsiz, dertsiz 1000 yıl yaşasanız bile, cennetteki 1 saat ondan daha iyidir, hayırlıdır, 1 saat 1000 yıla bedeldir\" deniyor. Ne olur açıklama bekliyoruz. Saygılar..

bizim cevabımız18 MART 2005 tarihin'de , Faruk BEŞER yanıtladı

İkinci sorunuz gibi, daha mahrem ortamlarda konuşulması gereken soruları aslında cevaplamıyordum, ancak bu sorunun çokça sorulmuş olması, beni böyle bir cevap yazmaya zorladı, bu sebeple öncelikle izleyicilerimden özür diliyorum.

1. Karı kocanın birbirlerini çıplak olarak görmelerinde bir sakınca yoktur. Çünkü karı kocanın, bakma açısından birbirlerine mahrem olan yerleri yoktur. Ancak bir edep olarak avret yerlerine bakılmaması güzeldir. Aişe annemiz, Hz. Peygamber (sa) için: “Ne o benden bir şey gördü ne de ben ondan bir şey gördüm” derken bunu kasteder. Öyleyse böyle olmak, en azından onun sünnetine uymak demektir. Ayrıca bir odanın içinde olsa bile, insanın çıplak durması mekruhtur, hatta bazen haramdır. Bu konuda Efendimiz (sa): “Çıplak durmaktan sakının, çünkü sizinle beraber, cinsel ilişki anı ve tuvalet ihtiyacını görme anı hariç, sizden hiç ayrılmayanlar (melekler) vardır” buyurmuştur. Yani onlar sizin çıplaklığınızdan utanır ve sıkılırlar.

2.Oral ilişkinin olabileceği ya da olamayacağı konusunda Kurân-ı Kerim’de ve sünnette açık bir delil yoktur. Buradan hareketle bazı fıkıhçılar ve tefsirciler; madem ki karı kocanın her yerleri birbirlerine helaldir ve madem ki, eşyada aslolan mubah/helal olmaklıktır, çünkü her şey insan için yaratılmıştır, öyleyse karı kocanın oral ilişkileri de helal olmalıdır, diye bir sonuç çıkarmışlardır. Bunu çeşitli tefsir ve fıkıh kitaplarında bulmak mümkündür. Bunun yanlış olduğunu söyleyecek değiliz, ancak bunun hem dinen hem tıbben bir takım çekincelerinini olduğunu da bilmeliyiz. Öncelikle böyle bir davranış müruete, yani onurlu ve kişilikli olmaya aykırı bir davranıştır, tiksindiricidir. İkinci olarak, cinsel organlardan sürekli olarak bir takım maddeler çıkmaktadır ve bunlar pis olan akıntılardır. Böyle bir durumda kişi, Hz. Peygamber’in (sa): “Ağızlarınızı tertemiz yapın çünkü onlar Kuran yoludur” diye nitelendirdiği ağzına pis maddeler almış olacaktır. Üçüncü olarak, İslam’ın insan sağlığına ne kadar değer verdiğini herkes bilmektedir. Oysa bu yolla insan bir sürü mikrobu ağzına almış ve kendisini tehlikeye atmış olacaktır. Bir süre önce yayınlanan bir haber şöyleydi:

\"Oral seks kansere yol açıyor

Oral seks zan altında. Fransız bilim adamları oral seks ile ağız kanseri arasında bağlantı buldu. Ağızdaki tümörleri inceleyen Fransızlar, oral seks sırasında bulaşan ve kansere neden olduğu bilinen bir virüsün kalıntılarına rastladı. Ancak oral seksin kanser riski, alkol ve sigara içimindeki kadar yüksek değil. Araştırma çeşitli kıtalardan 3 bin 500e yakın kişi üzerinde yapıldı. Dünyada her yıl 10 bin kişi ağız kanseri oluyor.\" http://www.e-kolay.net 12.03.2005

3.Evlerde duvarlara asılı olarak duran resimlerin, heykelciklerin ve evlerde beslenen köpeklerin, eve meleklerin girmemesine sebep olduğunu bizzat Efendimiz (sa) söylemektedir. “İçinde köpek ve suret bulunan eve melekler girmez”. Melek girmeyen yere bereketin de girmeyeceği açıktır. Ama resmin bulunması namaza engel değildir. Eğer bunlar namaz kılanın önünde yer alıyor ve onun dikkatini çekiyorlarsa namaz mekruh olmuş olur. Namazın mekruh olması, geçerli olmakla birlikte lekeli olması ve sevabının azalması anlamına gelir.

4.Cennet, cehennem, ya da ahirette olacak şeyler için, sanki onların varlıkları kesin değilmiş gibi, “kim gitmiş te görmüş” gibi sorumsuz bir söz sarfetmek elbette küfürdür. Bundan tövbe etmeli ve Allah’tan özür ve af dilemelidir. Bilindiği gibi, dinin tamamı duymaya dayanır. Din; hiç yalan söylemediği bilinen ve iddialarını ispat için Allah’ın yardımıyla mucizeler gösteren bir elçinin haberinden ibarettir. Kurân-ı Kerim’i Allah’tan aldığını bize o haber vermektedir. Kurân-ı Kerim’e ve onu getiren elçiye inanan birisi, onların söylediklerine de inanır. Kurân-ı Kerim ve Hz. Peygamber’in sünneti, öbür alemde olacaklarla, cennette ve cehennemde karşılaşılacak olanlarla doludur. Demek ki mümin birisi için artık, gidip gören mi var! Demeye hiç gerek yoktur. Eğer birisi görmüş ve anlatmış olsaydı, yine de kesinlikle Hz. Peygamber’in (sa) anlattıklarından daha inandırıcı olamazdı. Ayrıca bu bir iman meselesidir. İman tecrübe/deney alanında yaşanmayan, gıyaben yaşanılan bir şeydir. Öyle olmuş olsaydı, Ahirete iman etmenin bir anlamı da kalmazdı.

EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu

bu yazıya ait 52 yorum var

comment addKendi yorumunu ekle

arrow

 • 1 |

  jjj

  23.09.2005 tarihinde , hüseyin demiş ki

  teşekkürler. afedersiniz -de ekini -te şeklinde yanlış yazılması dikkatimi çekti.

  vote 5.2 Katılıyor musunuz?  evet (819)  /  hayır (748)

 • 2 |

  çıplaklık oral ilişki ve ahiret

  02.10.2005 tarihinde , mustafa arzı demiş ki

  esselamun aleyküm. Diğer konularda da olduğu gibi bu konuyu da çok yönlü birşekilde ele aldığınız için çok çok teşekkür ederim, Allah razı olsun. Ben daha önce sizi tv den izliyordum, bundan böyle de int den de izleyeceğim, esselamu aleykum.

  vote 5.1 Katılıyor musunuz?  evet (763)  /  hayır (720)

 • 3 |

  oral sex

  13.10.2005 tarihinde , Murat tatli demiş ki

  sayın faruk beser bey oral sex hakkında fıkıhta antitez olmamasına karşın kendi kişisel yorumlarınızıda bildirmişsiniz. insan onuruna yakışmayan gibi, tiksinç gibi...ayrıca peygamberimizin (sa) "ağızlarınızı tartemiz yapın çünkü onlar kuran yoludur" a açıklamanızda burada, küfür vb. şeyleri mi anlatmak istiyor tam anlamış değilim, birde şafi mezhebine göre vezi ve vedi temiz sayılıyormuş buradaki kesin tavrınızıda neye bağlıyorsunuz cevabınızı bekliyorum tesekkür ederim.

  vote 5.2 Katılıyor musunuz?  evet (816)  /  hayır (768)

 • 4 |

  Garip

  24.01.2006 tarihinde , İnsan demiş ki

  Allahın yarattığı canlıları kötülemek veya hz peygamberin söyleyip söylemediği belli olmayan ve kutsal kitabımızda en ufak bir nokta kadar bahsedilmemiş sadece bazı uydurukçuların uydurduğu yalanlarla köpek denen canlıların alçaltılması ne alakadır.

  Oral seks konusunu veya cinsel organları pislik olarak görmek gibi çağdışı ve Allahın yarattığı insan bedenini aşağılamak ne kadar vicdana sığar.

  Cinsel ilişki sırasında veyahut çıplakken melekler bizi terk ediyorsa o sıra yaptıklarımız nasıl kayıt ediliyor.

  Melekleri sadece insanı duygular olan UTANMA ile ilişkilendirmek SIKILMA gibi beyindeki hormonlarla hissedilen duyguları melekler ile uyuşturmak ne kadar doğrudur.

  İnsanlara fikir önderliği yapmak heleki dini konularda korkulması gereken birşeydir. Ya yanılıyorsam korkusu olmalıdır ve insan düşünmelidir.

  vote 5.3 Katılıyor musunuz?  evet (854)  /  hayır (749)

 • 5 |

  çıplaklık konusu

  15.02.2006 tarihinde , nuri demiş ki

  cinsel arzu sadece birleşme isteğinden ibaret değildir ve vücudun heryerini görmek ve dokunmak gibi istekleri de kapsar. bu durumda eşlerin avret yerlerine bakmamasının "daha güzel olması" nasıl açıklanır?madem ki günah derecesi sözkonusu olduğunda bakmak tabi ki birleşmeden daha aşağıdadır, o halde meşru ilişkide birleşme helal oluyor da bakmak neden "pürüzlü" kabul ediliyor?? ayrıca avret yeri derken göbek ile diz arasını mı kastediyorsunuz? bir de şu var eğer bakmak caizse o zaman çıplak kalmadan nasıl bakılabilir ki?

  vote 5.4 Katılıyor musunuz?  evet (829)  /  hayır (709)

 • 6 |

  4. cevap hakkında

  17.02.2006 tarihinde , erol simsek demiş ki

  S.A,

  "Cennet, cehennem, ya da ahirette olacak şeyler için, sanki onların varlıkları kesin değilmiş gibi, “kim gitmiş te görmüş” gibi sorumsuz bir söz sarfetmek elbette küfürdür."

  Cennet ve Cehennem ile ilgili verilen bir sürü örnekler var ve bu bir çok insanın dilindedir. Ancak ayet ve/veya hadisi bulunmayan bir örneğin verilmesi ne derece doğrudur. Nasıl olur da bu kadar rahat karar verebilirsiniz ve küfür dersiniz?

  Soruyu cevaplarken, "ancak Peygamber Efendimizin bahsetmediği, söylemediği bir şeyi söylemiş gibi bir nevi şehir efsanlerine gibi yayanların tabi ki dedikleri doğru değildir." gibi bir ifadeniz olsa idi sorun çözülürdü.Lütfen soruları cevaplarken daha dikkatli olunuz, açıklayınız, bu tip yarım ya da ucu açık bırakmalar başka insanların yanlış anlamasına sebep olabilir. Bunun da bir vebal oldugunu unutmayınız lütfen.

  Allah yaptığınız hayırlı işler için sizden razı olsun.

  Selametle.

  vote 5.5 Katılıyor musunuz?  evet (688)  /  hayır (571)

 • 7 |

  duvardaki resimler

  28.02.2006 tarihinde , melisa demiş ki

  melekler duvardaki asilan resimlerden girmez.Ama çocuklarin yaptigi resimlerde mi melekler girmez?Ana okulda çocugum köpek kus kedi tavuk ...resimleri boyadi ve bunlari odasina astim bu sakincali olur mu?ve çocularim resilmerini de oturma odasina ve girise de astim 2 fotogaf var bu uygun olur mi? Ama namaz kilan odalarda duvarlarda asilan resim yok böyle bir evde melekler girer mi? Cevabinizi bekiyorum. Sizi severek k7 izliyorum allah sizden razi olsun bizler bigiler verdiginiz için.

  vote 5.3 Katılıyor musunuz?  evet (719)  /  hayır (630)

 • 8 |

  Oral

  16.03.2006 tarihinde , Alpaslan demiş ki

  sırf bu milleti kontrol altına almak için yatak odasına dil uzatanlara yazıklar olsun,eşle sevişmek ibadetir Allah bu izni bize vermişken birileri Allaha yalakalık için şu yasak oda iyi değil demesi bilmem yazık bu millete.

  vote 4.6 Katılıyor musunuz?  evet (733)  /  hayır (857)

 • 9 |

  dikkat

  18.03.2006 tarihinde , veli demiş ki

  Bazı yorumcular hadis denen ilmin varlığını bilmiyor galiba. Bir hadis "sahih"se sahihtir. Artık onun üzerinde tartışılmaz, hikmeti anlamaya çalışılır. Sahih değilse onun da dereceleri vardır ve işin erbabı yorum yapar.

  vote 5.6 Katılıyor musunuz?  evet (820)  /  hayır (651)

 • 10 |

  erol şimşekin 4.cevap hakkındaki yorumuna binaen;

  19.03.2006 tarihinde , ramiz kölemen demiş ki

  kim gitmişte görmüş ifadesi temelde hurafe gibi gözüken bir konuyu hedef alsada söylenmiş olması geneli alakadar eder.dolayısıyla böyle bir söz kuran-ı kerimin tek bir harfi üzerindeki şüphelerin bile küfre sebep olduğu bir ortamda küfür olarak değerlendirilir.cennet cehennem tasvirleri kuranda ayrıntılı olarak yer alır.kaldıki böyle bir inkar miracı inkardır.yani kim gitmişte görmüş sözü peygamberimizin gidip gördüğünü inkardır dolayısıyla küfürdür.erol kardeşim meselenin özünden uzaklaşıp kelimelere takılıp kalmayı adet edinmeyin.

  vote 5.8 Katılıyor musunuz?  evet (776)  /  hayır (564)

 • 11 |

  akıllı olalım

  22.03.2006 tarihinde , veli demiş ki

  yukarıda hocamız oral ilişkinin zararı hakkında bilimsel bir tespiti aktarmış ve sağlıkla ilgili bu yeni bilgi bile dinen de mahzurlu kılınması için yeterlidir. hayrettin karaman hoca da caiz olmadığını söylemektedir, web sitesinden bakılabilir..

  vote 5.3 Katılıyor musunuz?  evet (802)  /  hayır (699)

 • 12 |

  İiçinde köpek ve suret olan eve melekler girmez

  21.04.2006 tarihinde , bekir tekten demiş ki

  Muhterem Hocam Günümüz şartlarında hepimiz cebimizde enazından resimli bir kimlik taşıyoruz.Bu durumda rahmet melekleri bizden uzaklaşıyormu, Eğer uzaklaşıyorlarsa bu durumda ne yapmamızı tavsiye edersiniz.

  cevabınızı E-Posta adresime bildiriseniz memnun olurum.

  vote 5.5 Katılıyor musunuz?  evet (880)  /  hayır (706)

 • 13 |

  Ahiretle ilgili haberlere iman

  22.05.2006 tarihinde , küçükali demiş ki

  Faruk bey iman ettiğimiz şeyler sadece duymaktan ibarettir diyemezsiniz duyduğumuz şeylerin misallerini Cenab-ı hak dünyada bize göstermiştir.Öyle olmasaydı Kuran-ı Kerimde surelerin sonunda inananlar için dşünmezler mi, bakmazlar mı, görmezler mi diye akla havale etmezdi.Ahireti görmekle ilgili keşke cevabınızda Miracta Peygamber efendimiz (s.a.v) gördüğünü ve gelip insanlara müjdelediğini söyleseydiniz.Herhal sizin BEDİÜZZAMAN Hazretlerinin Risale-i Nur Külliyatından Haberiniz yok......Risale-i nuru 1 sene anlayarak okuyan zamanın MÜHİM MUHAKKİK VE MÜDAKKİK ALİMLERİNDEN OLUR.(SAİD NURSİ) bence okursanız verdiğiniz cevaplar ispatlı olacağından kimse size itiraz yorumu yazmayacaktır.Çünkü bu asırda hitap şekli Risale-i Nur olacaktır.Akla kapı açılır ihtiyar elden alınmaz.Biz tebliğ etmekle mükellefiz.

  vote 4.7 Katılıyor musunuz?  evet (754)  /  hayır (849)

 • 14 |

  ne risalesi

  28.05.2006 tarihinde , veli demiş ki

  bırakın bu risale-i nur saplantısını da doğru dürüst kitaplar okuyun

  vote 5.1 Katılıyor musunuz?  evet (860)  /  hayır (833)

 • 15 |

  Dikkat etmek gerek.

  30.05.2006 tarihinde , Ali Aktem demiş ki

  Peygamberimiz "kim hanımıyla birlikte olmak isterse bu işi çırıl çıplak yapmasın üzerine örtü alsın." derken bizim oral sexi konuşmamız bile caiz olmasa gerek. Din insanı sınırlar. Her işin bir adabı var ve bu işin adabı da islam alimlerinin kitaplarında yazılıdır. Edep gereklidir. Çünkü Allah (CC) bizi her yerde ve her zaman görüyor.

  Allaha emanet olun.

  vote 5.3 Katılıyor musunuz?  evet (754)  /  hayır (670)

 • 16 |

  allah rızası

  30.05.2006 tarihinde , serkan aydemir demiş ki

  sayın hocam öncelikle selamunaleyküm sizin verdiğiniz cevaplar çok ilgi çekici yani inandırıcı geliyo sizin yazdığınız cevaplardan sonra kendime çok huzurlu hissediyorum size minnettarım ben sizin yazdıklarınız cevaplardan kendimi mutlu hssettiğim kadar allahta sizi mutlu etsin kendinize iyi bakın allaha emanet olun

  vote 5.4 Katılıyor musunuz?  evet (774)  /  hayır (669)

 • 17 |

  Din edepden ibarettir

  27.06.2006 tarihinde , İmran Yalnız demiş ki

  Din "edepten" ibarettir..En geniş anlamda edebi ve nasıl bir insan olması gerektiğini öğretir insana..Amacı ;sadece haramları-helalları ortaya koyup kişiden bunları yapmasını ya da yapmamasını istemek değildir.Asıl ve nihai amacı; insanı kamili (olgun insanı) oluşturmaktır. Dolayısıyla dinde edepsizliğin yeri yoktur.Bu nedenle de bir konuda helaldir ya da haramdır diye bir hüküm olmamış olsa bile edepsizliğe götüren tüm hal ve uygulamaların da dinde yeri yoktur.(Bunun için de davranışın zararlı ya da zararsız olması hem önem arzetmemekte hem de söz konusu olmamaktadır.) Çünkü edebin bozulmasına yol açacak davranışlar; bugün yapılmamış olan birçok harama doğru yola çıkmaktır.Allahın kendisini her an gördüğünü unutan insan, hayasını, utanmasını kaybeden insan her an her şey yapabilir.Bu nedenle hükmü bulunmayan durum ya da davranışlarda bir de dinin özüne bakmak gerekir; O da: "Edep" tir.

  İmran

  vote 5.2 Katılıyor musunuz?  evet (720)  /  hayır (671)

 • 18 |

  EDEP

  21.07.2006 tarihinde , FLS demiş ki

  HEM ALLAH (c.c) KURANDA:Nahl Sûresi - 90 . Âyet - Şu bir gerçek ki Allah; adaleti, iyi ve güzel davranmayı, akrabaya vermeyi emreder. Tüm pisliklerden/edepsizliklerden, kötülükten, azgınlık-doymazlık ve kıskançlıktan yasaklar. Düşünüp ibret alırsınız ümidiyle size öğüt veriyor. DEMİYOR MU

  vote 6.0 Katılıyor musunuz?  evet (820)  /  hayır (553)

 • 19 |

  KÖPEKLİ EV

  08.08.2006 tarihinde , faruk seyitli demiş ki

  hocam köpekli eve melek girmez diyosunuzda.Azrail ölüm meleğidir ve vadesi dolanların canını alıverir.Peki hocam eve köpek aldığımızda azrailinde girmemesi gerkir bi insan evden hiç çıkmadan yaşarsa yani azrail hiç o kişinin canını alkamıcakmı sonsuza kadar yaşıcakmı??? Bunun cevabını verirseniz çok sevinirim..

  vote 5.1 Katılıyor musunuz?  evet (785)  /  hayır (762)

 • 20 |

  çıplaklık

  09.08.2006 tarihinde , Kubilay Öğütveren demiş ki

  Çıplaklık:

  Çıplaklık, düşüncenin saf ve yalın halidir.

  Bedenin çıplaklığı ise düşüncenin kendisini kişide gösterdiği halidir.

  Ör: Beden yaşamasını sürdürebilmek için olması gereken durumda olmalıdır. Bu olmadığı anlarda beden bozulması ortaya çıkacaktır.

  Bedenin çekiciliği, cinselliği ve bunun gösterisi kişinin inancına göre düzenlenmiştir. Yani kişi kendi inancına göre nasıl isterse öyle yaşamalıdır. Başkasına saygı duyulmalıdır.

  Esas olan kişinin kendisini bulmasıdır. Tanrı ile olan ilişki ancak o kişiyi kapsar. Buna herhangi bir şekilde şu veya bu nedenle karışmak, Tanrı ile o kişinin arasına girmek demektir. Bu ise kendisini reddetmesi demektir. Şeytan işte budur. Üçüncü kişi budur.

  Bu yalnız bedenin cinsel çekiciliğinde değil tüm davranışlarda ve olaylarda bunun geçerliliğini görmemiz gerektirdiğidir.

  Ör: Evlilik kararında, iş tercihinde, ev, arabanın şekli, modeli, renk seçimi v.s. ‘lerde. Buna karışmak HAK’kın ihlalidir. HAK’ka saygısızlıktır. Ve bu şeytanlıktır.

  Görmemiz gereken tek şey insanın mutluluğudur. Seçim tercihi ise yalnız o insana verilmiştir. Bu HAK yalnız TANRI ile o insan arasındadır. Bu mutluluğu kendi çıkarına göre kullanamazsın( Her ne sebep olursa olsun). Kullandığın an sen ŞEYTAN olursun. İşte mesele budur. ( Çözülmesi ve bilinmesi gereken mesele budur)

  Attığın adımlar seni Sevgi’nin ( Tanrı’nın ) yoluna götürür veya Sevgi’nin ( Tanrı’nın ) yolundan uzaklaştırır.

  Bu davranışların farkında isen davranışlarına dikkat etmelisin. Etmezsen bile bile kendine zarar verirsin.( Kim kendisine bile bile zarar vermek ister)

  Davranışlarının farkında değilsen, öğren. Ödediğin veya ödeyeceğin bedel senin için hoş değil. Dertlerini ve sıkıntısını sen çekersin.

  Öğrenmemişsen; Öğrenene kadar bu olayları çeşitli şekillerde yaşarsın, ve bu hep karşına bir şekilde hep gelir.

  Ve bu olaylar senin en büyük dostundur. Onu veya onları saygı ve hoşgörü ile kucakla. Teşekkür et. Alacağın ders seni ileriye itekleyecektir ( kendi yaşamında). Anlamaya çalışmalısın. Ve bunun nedenini bulmalısın. Aksi durumda hep ayni döngüde kalırsın.

  Düşünce ne ise o’dur. Saf ve temizdir.

  Bunu örtmek, gizlemek kendini aldatmak demektir.

  Ör: Ev işi ( Çamaşır yıkama,bulaşık yıkama, temizlik gibi) yapması gereken kişi, çeşitli mazaretleri öne sürerek o işi yapmaması , o işi ortadan kaldırmaz. Aksine o işin büyümesine neden olur. Sabah yıkanmayan bulaşık öğlene, öğlen yıkanmayan bulaşık akşama, akşama yıkanmayan bulaşık sabaha kalır. İşin daha güç olur. Ve her yönüyle zararı yine kendine olur. ( Zamanını harcar,paranı harcar, emeğin fazlalaşır, rahatsız olursun, huzursuz olursun.Olay çok büyürse içinden çıkılmaz olur.)

  Olayları olduğu gibi kabul edip sorunları hızla çözüme kavuşturmak gerekir.

  Herkes kendi sorununu kendisi halletmeli, yardım istemesi gerektiği durumlarda yardımcının gönüllü hareketi gereklidir.Yardım zorla olmamalı içten olmalıdır.

  Ör: Bir evde bulaşık yıkama işini bulaşığı yıkayacak kişi çözmelidir. Başkasına devredemez. Yardım isterse yardım eden kendi gönül isteği ile yapmalıdır.

  Bu örnekte olduğu gibi yardım eden içten ve samimi olarak yardım etmiyorsa, bu düşüncenin gizlenmesi, örtülmesi olur ki, bu da kişinin kendi kendini aldatmış olmasını, ıkınarak, sıkılarak , istemeyerek iş yapmasını getirir ki, bu da kendi zamanını, kendi emeğini,kendi parasını hatta kendi sağlığını tehlikeye atması demektir.

  Bu yüzden düşüncenin kişide hem kendisine, hem de çevresine karşı saf ve temiz olması gerekir. Aksi halde ortaya çıkan zararı en fazla kendisi alır.

  Kubilay Öğütveren

  vote 5.3 Katılıyor musunuz?  evet (725)  /  hayır (646)

 • 21 |

  Oral ilişki

  29.05.2008 tarihinde , fakı demiş ki

  Haddimi aşmak istemeksizin, bu konuda dolaylı yoldan caiz olduğu anlaşılacak olan bir rivâyet var. Şöyle ki, ebû Bekr (R.A.) Amr adndaki bir Kureyş elçisine, hudeybiye sırasında git Lât'in klitorisini em dediği görülüyor. Demek ki bu bilinen bir şeydi. Sahabelerin bunu görüldüğü kadariyle uyguladklarına göre, Nebi'nin (A.S.) bunu haram kılmaması helâl olduğu anlamına gelmezmi ? Allâhu a'lem.

  vote 5.0 Katılıyor musunuz?  evet (657)  /  hayır (644)

 • 22 |

  çıplaklık

  05.06.2008 tarihinde , fakı demiş ki

  Selamun aleyküm. Sahih-i Müslimde bir erkeğin bir diğer erkeğin avret mahalline bakması, ve bir kadının bir diğer kadının avret mahalline bakması; veya bunların aynı örtü altında yatmaları yasaklanıyor. Bundan, bir çiftin birbirlerinin avret mahallerini görmelerinin yasaklanmadığına göre caiz ve münasiptir denemezmi ? Bir de Hudeybiye anlaşması esnasında ebû Bekir (R.A.) bir Kureyş elçisine : "Git de Lat'ın klitorisini em" demesinden, bunun o çağda bilinen bir cinsellik tarzı olduğu fakat, azil meselesindeki gibi vahy ile yasaklamadığı anlaşılmazmı ? Bu konudaki ihtilafta bir görüşün daha isabetli olduğu görülmüyormu ? Ağız kanserine gelince, papilomavirüsün bulaşması belirsiz cinsellikledir, herkesi ilgilendirmez... Allahu a'lem.

  vote 5.3 Katılıyor musunuz?  evet (665)  /  hayır (596)

 • 23 |

  Melekler hangi eve....

  05.06.2008 tarihinde , İlya_Aşığı demiş ki

  Benim sadece dikkatimi çeken insanların dalga geçmek için dini bir konuyu bu kadar rahat oyuncak haline getirmeleri. unutmayınız ki, hai o köpek varken eve melek girer mi diye soranlar; kainatta hem rahmet hemde azap melekleri vardır. o suret bulunan evlere rahmet melekleri girmez. Artık azabı isteyene.....

  vote 5.0 Katılıyor musunuz?  evet (644)  /  hayır (636)

 • 24 |

  Küçükali Kardeşim ve Risale-i

  27.08.2008 tarihinde , Ayşe Gül demiş ki

  EDEB YA HÛ!

  Karşınızda alanında söz sahibi, Türkiye'de birkaç değerli isimden biri bulunuyor; Faruk Beyden bahsediyorum.

  Bir İslam Hukuku profesörüne kalkıp da, sokak ağzıyla "Herhal Risale-i Nurlar'dan haberiniz yok... vb " tarzında bir cümle kurmanız ne bir mümine, ne de bir nur talebesine yakışmasa gerek.

  Risale-i Nurlar bu asrın idrakine bir armağandır. Ancak, sünnetin takipçisi olan alimler de bu asrın bulunmaz incilerindendir. Ve emin olun onların sayısı bir elin parmağını geçmiyor.

  Faruk Beşer Hocamın Risale-i Nur bilgisi ve tanışıklığı da sizinkilerden kat be kat üstündür emin olun. (Bu arada siz bir sene risale okuyup da alim oldunuz mu, merak ettim.)

  Şimdi bir mail yazın ve hocamdan özür dileyin.

  "EDEB YA HÛ"

  vote 5.2 Katılıyor musunuz?  evet (613)  /  hayır (555)

 • 25 |

  Nezakete davet

  01.10.2008 tarihinde , muhammed akif demiş ki

  Benim yorumum konuyla ilgili değil sadece şunu söylemek istiyorum.Bazı yorum yapan kardeşlermizin üslubunu çok kaba buldum.Bir alime yada en küçük ifadesiyle bu davaya hizmet etmeye çalşan birine böyle davranmaya bu üslupta laflar etmeye kimsenin hakkı yoktur.belki çok büyük bir hata bile olabilir ortada ki hoca da beşerdir,hata edebilir ama lütfen kimse bu insanları konuştuklarına pişman etmesin.ilmine çok güvenen arkadaşlar varsa hocanın hizmetine yaklaşabilecekleri bir amelleri varsa buyursunlar ortaya koysunlar,eleştirmeyin demiyorum sadece ağzınızdan çıkanlara ve üslubunuza dikkat edin.Alimler de hata yaparlar elbet veya siz hata yaptıklarına inanabilirsiniz ama haddinizi/mi aşmamalıyız. İnsanları halis bir niyetle ortaya koydukları hizmetlerden dolayı pişman etmeyin. yoksa onlar da susarlar,meydan had bilmezlere kalır.Dua vesselam.

  vote 4.8 Katılıyor musunuz?  evet (608)  /  hayır (669)

 • 26 |

  güzel olmus

  09.10.2008 tarihinde , la ilahe illallah demiş ki

  Selamun aleyküm. Elinize saglik hocam cok acik ve net aciklamissiniz. tesekkür ederim.

  vote 4.7 Katılıyor musunuz?  evet (634)  /  hayır (725)

 • 27 |

  fitrata aykiri

  20.10.2008 tarihinde , haya,edep,iman demiş ki

  selamün aleyküm. islam dini fitrat dini'dir. oral iliski de fitrata aykiri birsey oldugundan islam'la asla bagdasmaz. bu sitede tüm emegi gecen arkadaslar'dan allah razi olsun.

  vote 5.6 Katılıyor musunuz?  evet (781)  /  hayır (604)

 • 28 |

  eleştiri üzerine

  20.11.2008 tarihinde , Mehnedu demiş ki

  Hocam yorumlarınız gayet doğru ve net.. Katılıyor ve teşşekkür ediyorum.

  Arkadaşlar; dönemin alimleri ile günümüz aydınlarını birbirleri ile kıyaslamak, karşılaştırmak eleştiri ahlakına uygun değil!

  Dinimizde popüler olmak yada bazı beşerleri ön plana çıkarmak caiz değil.Herkes bu konuda üslubunu bozmasın lütfen. Bir insanı eleştirebilmeniz için, kültür olarak o kişinin seviyesinde olmanız gerekmektedir..

  Akıl sahibi din kardeşlerime selametle kalın...

  vote 5.2 Katılıyor musunuz?  evet (613)  /  hayır (563)

 • 29 |

  Allah razı olsun kardeş

  24.11.2008 tarihinde , islamiarstirankiz demiş ki

  çok saolun bundan sonra dikkat edicem bilgileriniz icin allah razi olsun cumleniz allahin rizasini kazanirsiniz insallah selametle .

  vote 5.1 Katılıyor musunuz?  evet (664)  /  hayır (635)

 • 30 |

  Selamun aleykum

  25.11.2008 tarihinde , falanca demiş ki

  Selamun aleyküm. Değerli hocam. Bu yorumu yayınlamazsanız beni memnun edersiniz. Zikrettiğiniz “O benden görmedi, ben ondan” hadisi Ahmed’in Musned’indeki zayıf denilen hadismi ? Yoksa başka bir isnadınız mı var ? Zira Müslimdeki “bir erkeğin bir diğer erkeğin avret mahalline bakması, ve bir kadının bir diğer kadının avret mahalline bakması; veya bunların aynı örtü altında yatmaları yasaklanması” hadisi ve ilmihaller bir çiftin birbierlerinin her bölgelerine bakmaları yönünde ? Hadisin sihhat derecesi ne, cevablarınızda, yazılı formunda olsun belirtseniz çok daha falza istifade ederdik. Saygılarımla muhterem hocam.

  comment Faruk Beşer'in yoruma cevabı

  "Yayımlamasanız iyi edersiniz"den ben, "yayımlayabilirsiniz de" diye anladım. Faydasına binaen yayımladım

  Selam

  vote 5.0 Katılıyor musunuz?  evet (592)  /  hayır (583)

 • 31 |

  dikkat

  07.12.2008 tarihinde , dikkat demiş ki

  fakı ismındeki kişiye sesleniyorum. rica ediyorum hz. abubekirin sözünü nerde bulduğunu merak ettim. bi zahmet aciklar mısın

  vote 4.7 Katılıyor musunuz?  evet (501)  /  hayır (557)

 • 32 |

  ah hocam ah!

  15.12.2008 tarihinde , ahmet gullu demiş ki

  hocam herhalde cok gurbet yasiyorsunuz kendi sitenizde. bu kadar cahil ve bedeviyi hic bir arada gormemistim. siteye ciplaklikla alakali bir hadis ararken tevafuken rastladim. alltaki yorumlari okuyunca bazi insanlarimizin tamamen nefsi bir sey bilmeden sizin gibi bir ustada laf attigini gorunce cok incindim. yaziklar olsun bu yorumlari yazan cahil ve ahmaklara. hepsinin adina ben ozur diliyorum sizden

  comment Faruk Beşer'in yoruma cevabı

  Esteğfirullah!

  vote 4.6 Katılıyor musunuz?  evet (584)  /  hayır (699)

 • 33 |

  kim gitmiş de görmüş?

  19.12.2008 tarihinde , neşe demiş ki

  Hz. Muhammed s.a.v. miracında bizzat gidip görmüştür, böyle iman ediyorum..

  vote 4.6 Katılıyor musunuz?  evet (526)  /  hayır (625)

 • 34 |

  oral ilişki

  23.12.2008 tarihinde , samir demiş ki

  oral seksin neyi normal bi şey, arupadan guya iyi bi şey götürmüşler hayla konuşuyorlar, dine göre böyle bir şey olamaz olmamalı, ilk önce cinsiyet organlarını başka yere sokub sonra ağızlarına sokuyorlar bunun neyi normal,

  vote 5.4 Katılıyor musunuz?  evet (394)  /  hayır (334)

 • 35 |

  Oral Normal mi?

  23.12.2008 tarihinde , samir demiş ki

  oral seksin neyi normal bi şey, arupadan guya iyi bi şey götürmüşler hayla konuşuyorlar, dine göre böyle bir şey olamaz olmamalı,

  vote 5.3 Katılıyor musunuz?  evet (449)  /  hayır (392)

 • 36 |

  Bir gerekli cevab

  24.12.2008 tarihinde , Fakı demiş ki

  Selamun aleyküm. Değerli ve isminni vermeyen güzel kardeşimizin, Latın klitorisi ile ilgili sorusuna cevap gerekiyorsa, ki sitede sorusuna yer verlimiş, konuyu arapca sîre (yani Efendimiz hazretlerinin Sallallâhu aleyhi ve Sellemin hayatını anlatan eserledirler) bulsun ve baksın. Buna türkçe eserlerde yer verilmemesinin sebebi belkide konunun hakikaten ilginç ve düşündürücü olmasıdır. örneğin Ebu Bekir el Cezâirî'nin "Hâzhal Habîb yâ Mahbûb" 'una bakarsa dilenen rivâyeti Hayberden söz eden bölümde bulacaktır. Ayrıca mevzu meşhur ancak hiç bir âlim oral seksle bağ zikretmiyor. Saygılarımı arzederim Efendim.

  vote 5.3 Katılıyor musunuz?  evet (398)  /  hayır (359)

 • 37 |

  Bedevî kardeşlerimiz adına

  26.12.2008 tarihinde , Falanca demiş ki

  Selamun aleyküm. Değerli Ahmed Güllü kardeşim, farkına varmadan büytün bedevîleri küçükleyerek miliyonlarca insanın günahını yükleniyorsun. Tûrklük, zencilik veya araplıkta bir üstünlük yok yüce dinimizde. Kaldı ki Muhterem hocamız edebe aykırı hiç bir şeye sitesinde aslâ yer vermez. Ancak bir alime sual yöneltmenin de üslûb ve âdâbı var. Bu da bir ilim. Saygılarımı sunarım.

  vote 4.9 Katılıyor musunuz?  evet (352)  /  hayır (366)

 • 38 |

  Melekler

  30.12.2008 tarihinde , Ahmed demiş ki

  Selamun aleyküm. Melekler nûrânî varlıklardır. Ve Allah'ı kızdıran hiç bir şeye meyletmezler. Yoksa resimden ve köpekten korktuklarından değil. Emredilirse köpek ve resim bulunan eve girerler. Nihâyet, Hafaza melekleri, Kâtip melekler, ölüm meleği ve Cehennemde hadislerce çıplak olan insanlara azab eden 19 Zebânî (Kur'an 74,30) delildir. Resimlerin yasak olması hadiste şöyle açıklanıyor ''Ressamın çizdiği her bir canlı resme resme ruh vermesi istenir, veremeyince adedlerince ruh ressama verilir''. Köpeklere gelince o bazen çok sevimli ve sâhiplerine sadık yaratıkların evlere alınmamasında çok hikmetler var. Evde köpekleri olanlar bilirler ki tüğleri her tarafta dolup kalır. Salyaları insana zarar veren mikrolar içerir. Sadece köpek değil bütün (parfümlenmeyen köpek gibi) kötü kokular, soğan sarımsak başta gelmek üzere, meleklerin evlerimizi teşrif etmelerine engeldir. Tâbi ki bütün bunlar sadece hadislerle amel eden müslümanlar için geçerli, diğerleri ise bildikleri gibi yaşarlar. Saygılarla.

  vote 5.2 Katılıyor musunuz?  evet (340)  /  hayır (319)

 • 39 |

  nur cemaati üyelerine nasihat!

  01.01.2009 tarihinde , mehmet necip demiş ki

  Lütfen eleştitrilerinizi medeni insanlar gibi yapın. Dikkat ettim yazılarınızın çoğu bazı şahısları ön plana çıkarmak üzerine yazılmış. Eleştirileriniz şeffaf değil, sizin le sadece din kardeşliğimiz var fakat fikir kardeşliği yapmamızı beklemeyiniz. Faruk hoca gayet net ve açık konuya değinmiştir. Siz bazı insanların yazığı kitapları ilke edineceğinize Yüce Kitabınmız olan Kur'anı Kerim i iyi anlayıp dediklerine riayet ediniz..

  selametle kalın..

  vote 5.4 Katılıyor musunuz?  evet (409)  /  hayır (354)

 • 40 |

  teşekkür

  05.04.2009 tarihinde , zehra koçak demiş ki

  değerli hocam ben eski imamhatiplilerdenim.öncelikle belirtmeliyimki öğrenciliğimde fıkıh derslerinde öğrendiğim çok değerli bir bilgi vardı beni şimdiye kadar hiç yanıltmadı.hocamız bize 'burda öğrendiklerimizin dışında çok farklı ve hak olmayan batıl pek çok şeyi sanki size dindenmiş gibi söyleyebilirler.unutmayın yeterince ve doğru kaynaklardan araştıma yaparsanız emin olmak için gerisini yüreğinize bırakın .çünkü ALLAH rızasını gözeten onu gerçekten seven ve hakkıyla korkan bir yüreği ALLAH yalnız bırakmaz.duyduğunuzu imanınızla düşünün ALLAH rasulu bunu yaparmıydı?yada o olsaydı ne yapardı diye düşünün.inanıyorum ki niyeti iyi olanı ALLAH da şaşırtmayacaktır.'bu sözler yıllardır hep yüreğimdedir ve beni şimdiye kadar hiç yanıltadı inş .o sebeple size teşekkür ediyorum.

  vote 5.2 Katılıyor musunuz?  evet (350)  /  hayır (328)

 • 41 |

  oral normalmi

  07.04.2009 tarihinde , fkl demiş ki

  arkadaslar oralin neresi normal

  vote 5.3 Katılıyor musunuz?  evet (403)  /  hayır (358)

 • 42 |

  pes pes başka söz bulamıyorum

  24.04.2009 tarihinde , yasin cihanoğlu demiş ki

  hocam sıradan bir imam hatibim cami cematinden gelen sorular bazen canımı sıkıyor çünkü efen füften sorular cahildir der ve kendi gücümün yetti kadar açıklarım burada gördüm ve ürktüm bizler dini biliyorum diyenlere daha cok anlatmalıymışız ürktüm korktum yazılanlardan belki kestiğiniz tırnak olamayız hiç birimiz ama maşallah çok iyi rajon kesiyoruz hepimiz çok ama çok özürdiliyorum Rabbim umulur ki affeder ya rab af edersin affı seversin bizlerde affeyle

  vote 5.0 Katılıyor musunuz?  evet (360)  /  hayır (360)

 • 43 |

  alimlere ve ilme saygı

  28.04.2009 tarihinde , tarık demiş ki

  kardeşlerim allah rızası için yeterince bilgi sahibi olmadan her konuda ağzımıza geleni söylemeyelim çünki soylediğimiz herşeyden sorumlu tutulacağız ozellikle dinle ilgili konularda daha dikkatli davranalım bir doktora gittiğimizde bize ne diyorsa harfi harfine uyuyoruz iş din hususuna geldiğinde herkes alim kesiliyor lütfen bu konuda bizden daha çok emek verenlere saygı gosterelim emeğe saygı allaha saygıdır ve en büyük erdemdir rabbim bize insanlara ve herşeye faydalı bir hayat yaşamayı nasib etsin hepiniz allaha emaet olun kardeşlerim

  vote 5.1 Katılıyor musunuz?  evet (366)  /  hayır (356)

 • 44 |

  Ali Kardeşim

  01.08.2009 tarihinde , HAMZA ONAY demiş ki

  Saygı değer kardesım alı bılmıyorum neden boyle konusuyorusun hocama emın ol o rısale ı nuru sende cok okumustur sen bır sene okumusun hocam bu ıse omrunu vermıs ben sana edep yahu deyıl merhamet yahu dıyorum selametle kal bu ummetın alımlerı hakında konusurken ıkı defa dusun

  vote 5.2 Katılıyor musunuz?  evet (336)  /  hayır (316)

 • 45 |

  Allah razi olsun hocam

  22.09.2009 tarihinde , ayhan demiş ki

  bazi sorulara hic bir yerd cvp bulma sansimiz olmadigi halde bize bu sansi verdiginiz icin ve verdiginiz degerli bilgilr icin sizden Alah razi olsun hocam, bazi arkadaslarin isine gelmedigi icin sizin cvplar onlara trs gelebiliyor bunun nedeni da iclerindeki imanin zayifligindandir rabbim hepsine hidayet nasip etsin islam suuruyla surlanmayi nasip etsin selametle

  vote 5.5 Katılıyor musunuz?  evet (291)  /  hayır (235)

 • 46 |

  Kaynak

  22.01.2010 tarihinde , Aytek demiş ki

  Cucuk sahibi olma ve Cinselllik adabı, kadın erkek ilişkisi, bedenimizin anatomisi, hikmetleri vs. hepsi için Erzurumlu Hakkı Hz. Marifetname adlı eserine bakılabilir. Saygı, selam ve dualarla...

  vote 5.2 Katılıyor musunuz?  evet (295)  /  hayır (268)

 • 47 |

  üzüntü

  25.01.2010 tarihinde , beyoglu demiş ki

  hocam din adına 3-5 kelam bir şey okumamışların çıkıp kendi akıllarından rast gele şeyler söylemesi beni üzüyor;sadece sizin için değil;muhterem Karaman hocamız içinde benzer şeyler geçerli;insanlar bilip bilmeden ne yazık ki konuşuyorlar;lütfen kırılmayın ve incinmeyin hocam;biz hep dualarımızla yanınızdayız.

  Allah sizden razı olsun.

  vote 5.3 Katılıyor musunuz?  evet (279)  /  hayır (246)

 • 48 |

  sayın murat tatlı bey

  25.01.2010 tarihinde , abdullah demiş ki

  oral sex insanlık onuruna aykırı ve aşağılayıcı bir davranıştır. buna katılamamak elde değil birader! şafi mezhebine göre vedi vezi herneyse temiz sayılıyor da idrar temiz sayılıyor mu kardeşim??? İnsan kendisine nasıl yakıştırabilir böyle birşeyi ben de bunu anlayamıyorum?

  “Hayızlı kadınla ilişkide bulunan, bir kadınla dübüründen ilişkiye giren veya kahine giden Muhammed’e (sav) indirileni inkar etmiştir.”Tirmizi: 1/243; Bkz. Sahihu’l-Cami: 5918.

  vote 5.4 Katılıyor musunuz?  evet (309)  /  hayır (264)

 • 49 |

  Ahir zaman

  31.01.2010 tarihinde , Bulut demiş ki

  Yani konu gerçekten çok keskin bir konu.

  Hocam vermiş olduğunuz cevap fıtratı temiz kalmış veya masum duygularla yetişmiş insanlar için en güzel yoldur.Yani babalarımızın dedelerimizin yaşadığı gibi.

  Fakat bir de şu yönü var ki ;

  Ahir zamanada yaşıyoruz ve her yerden kuşatılmışız kadın ve erkek olarak.Bir Mü'minin hayal edemeyeceği müstehcenliği bir anda görüyor.Sokaklar ,televizyon,basın,yayın,internet çağında her yönden kuşatılmışız..

  1-Dolayısıyla bir erkeğin hanımının dilediği yerini öpmesine kesin haram diyebilir miyiz?

  2-Şayet erkek sizin anlattığınız şekilde tam olarak tatmin olamıyorsa ve başka şeylere kayıyorsa ki zemin her yönden buna çok müsait hanımına ters ilişki olmamak şartıyla ki bu kesin olarak haramdır,hanımını dilediği gibi öpmesi ve yanlız ona yönelmesi çok daha masum kalmıyor mu.?

  vote 5.6 Katılıyor musunuz?  evet (291)  /  hayır (233)