Değerli Hocam gusülsüzken tırnak ve saç kesmek veya diğer temizlikler yapmak caiz değil midir? Değilse neden değildir? Teşekkür ederim.

bizim cevabımız15 EKİM 2008 tarihin'de , Faruk BEŞER yanıtladı

Cevap

Cünüpken ya da adetli iken tırnak kesmenin ya da vücuttaki başka kılları yolmanın haramlığına dair bir nas bilmiyoruz. Ancak bazı alimlerin şöyle bir bakış açıları vardır:
Madem ki, öbür alemde yeniden dirilişimiz, ruh ve beden beraberliğinde olacak, o halde temiz olmadığımız zamanlarda bedenimizden ayrılan parçaların adeta temiz olmayan bir şekilde orada bize eklemlenmesi hoş olmaz. O halde böyle hallerde tırnak ve tüy temizliği yapmamak gerekir. Ancak bu bir yorum olduğu için bununla bu hallerde bu temizlikleri yapmanın kesin haram olduğu hükmüne varılamaz. Olsa olsa mekruhtur denir. Kaldı ki, yine bazı alimler bu durumdan adetli ve lohusa kadınları istisna etmişlerdir. Çünkü onların temiz olmadıkları süre uzayacağından ve bu temizlikleri yapmaları gereken normal süreyi aşmış olabileceklerinden ötürü onlar adetli ya da lohusa iken dahi bu temizlikleri yapabilirler denmiştir. Allahu alyem.

EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu

bu yazıya ait 3 yorum var

comment addKendi yorumunu ekle

arrow

 • 1 |

  bencede

  20.10.2008 tarihinde , irem demiş ki

  bende açıkcası mahsuru olduğunu düşünmüyorum. Zira kadınlar yemek yapıyor ve cocuk bakıyorlar uzun tırnağın içini ne kadar temizlesenizde içindeki mikrobu çıkaramazsınız ancak kesmekle mümkün. Öncelikli olarak temizlik imandan gelir diyorsak herzaman önceliği temizliğe verelim...

  vote 5.8 Katılıyor musunuz?  evet (309)  /  hayır (220)

 • 2 |

  cunub ve adetlıyken tırnak kes

  07.11.2008 tarihinde , nihal demiş ki

  benceden temızlık ımanın yarısı oldugu ıcın bı sakınca görmüyorum kadınların erkeklere göre daha temız olması gerektını dusunuyorum ama genede kıymetlı hocamız daha ıyı bılır son söz onun.

  comment Faruk Beşer'in yoruma cevabı

  Çoğu kardeşimizin düştüğü bir hataya burada da düşülmüş: Bilindiği gibi dinin sabiteleri ve değişkenleri vardır. İbadet ve akide alanı sabitedirler, yani onlarda değişme olmaz, onlar aklın alanı olmadıkları için bu alanda içtihad yapılamaz. Ben müçtehidim diyen insanlar bile buralarda içtihad edip farklı bir görüş ortaya koyamazlar. Olsa olsa mevcudu anlamaya çalışırlar. O halde böyle konularda bana göre, bence, benim mantığıma göre gibi değerlendirmelerin anlamı yoktur. Çünkü bu alan mantık alanı değildir.

  vote 5.3 Katılıyor musunuz?  evet (222)  /  hayır (196)

 • 3 |

  HER HALDE TEMİZLENEBİLİRİZ.

  02.04.2009 tarihinde , ismail ateş demiş ki

  Bu konuyu birkaç yönden ele almak mümkündür.

  1-Temizlikle ilgili ayet ve hadisler vardır.Kesin olanı şüpheli olana tercih etmeliyiz.

  2-Temizlik ,sağlıklı olmak için en önemli koruyucu bir önlemdir.Tırnak temizliğini ertelemek sağlığı tehlikeye sokabilir.Yaz günleri koltuk altı tüylerini temizlememek kötü kokuya yol açabilir.

  3-Cünüpken yada adetli iken tırnağı yada tüy temizliği yada saç traşı olmamak hayatı zorlaştırabilir.Çoğu defa insanlar sakal traşlarını olduktan sonra gusül ederler.Bu daha pratiktir.Gusülden sonra traş olmak soğuk mevsimlerde zor olabilir.

  4-Öldükten sonra tekrar ahirette dirileceğiz. Ancak öldükten sonra yeniden dirildiğimizde tırnak ve tüylerin insanlara yeniden ekleneceği bir varsayımdır.

  comment Faruk Beşer'in yoruma cevabı

  Naslardan haberimiz olmadığı zaman söylenenleri varsayım sanırız. Kim böyle varsaymış?

  vote 5.2 Katılıyor musunuz?  evet (180)  /  hayır (166)