Kurânı Kerim niçin sağdan sola doğru yazılır, bunun önemli bir hikmeti mi vardır?

bizim cevabımız11 HAZİRAN 2006 tarihin'de , Faruk BEŞER yanıtladı

Kuranı Kerim Arapça indirilmiştir. Bu bizzat Allah’ın (cc) bir tercihidir. Arapça ise sağdan sola yazılan ve okunan bir dildir. Dünyada böyle olan dil sadece Arapça da değildir. Kurânı Kerim Arapça olunca, yazılışı da tabiatıyla böyle olacaktır. Bu bir vakıadır, yani böyle oluvermiştir. Aksi olsaydı bu defa da soru öyle sorulurdu ve bunun bir sonu gelmezdi.

Ancak biz şu kadarını biliyoruz ki, gözler sağdan sola okumaya daha elverişlidir. Bu işin uzmanları böyle olduğunu söylerler. Keza sağdan sola doğru yazmak da daha kolay ve süratlidir. Türkiye’de bile bazı gazetecilerin hala eski harflerimizle not aldığını biliyoruz. Bunun sebebi elbette, söylenenleri daha çabuk not edebilmektir. Ayrıca Kurânı Kerim’in harfleri olan Arapça harfler, çok farklı şekillerde olduğu için, göz bu harfleri ayırt etmekte daha az enerji harcar ve daha az yorulur. Bu sebeple Arapça bir sayfaya göz gezdirseniz, sayfada nelerden söz edildiğini ana hatlarıyla anlarsınız. Buna karşılık Latin harfleriyle yazılı bir sayfada nelerden söz edildiğini anlamak için çok daha dikkatli ve daha uzun süre bakmalısınız. Bu da hem zaman israfı, hem de gözlerin daha çabuk yorulması demektir. Çünkü birbirlerinden çok küçük farklarla ayrılan harfleri tanımak, daha fazla enerjiye muhtaçtır. Mesela Latin harflerinden mnuv gibi harfler birbirlerinden çok az farklıdırlar ve bunu seçebilmek dikkat ister. Dikkat enerji tüketir, bu da insanı yorar. Bendeniz Arapça biliyor ve okuyorum. Türkçe bir sayfaya karşılık Arapça yaklaşık iki sayfa okuyabilirim. Ayrıca Latin harfleriyle, yani Türkçe okurken yarım saatte yorulurum, buna karşılık Arapça bir saat okusam bu kadar yorulmam. Hatta çoğu zaman Türkçe okumaktan yorulduğumda elime bir Arapça kitap alır ve onunla bir süre daha devam ederim. Bunlar tecrübeyle anlaşılacak şeylerdir. Tecrübe edilebilecek konular bilimin konuları olabilir. Şu halde böyle konularda ideolojik ve yanlı düşünme yerine bilimsel denemeler yapıp öyle konuşmak gerekir.

EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu

bu yazıya ait 3 yorum var

comment addKendi yorumunu ekle

arrow

 • 1 |

  yorum

  27.06.2006 tarihinde , ahmet torlar demiş ki

  Çok güzel bilgi vermişsiniz. Ama Kuranın arapça yazılmasının hikmeti nedir?

  vote 4.8 Katılıyor musunuz?  evet (372)  /  hayır (397)

 • 2 |

  Bizim cevabımız ve bir soru.

  19.11.2006 tarihinde , Veysel Perü demiş ki

  Faruk Bey, öncelikle bu konuya değindiğiniz için teşekkür ederim.

  Evet bu bir vakıadır ama bu böyle oluvermemiştir! Herşey gibi kaderde yazılı olan olaylardan biridir. Kuranı Kerimden Sağın Soldan üstün olduğu, sağın ayrı solun şerri temsil ettiği anlaşılabilir. Buna binaen de tesadüfen değil, bizzat ve kasten Arapçanın ve de Kuranı Kerimin Sağdan Sola yazılması kader programı tarafından sağlanmıştır.

  Soruma gelince: Madem Arapça sağdan sola yazılır, ve de madem tüm dünyada kullanılan sıfırlı ve konum değerli modern sayılama sistemi Arabic Numbers olarak adlandırılır, neden Arapçada Sayılar SOLDAN SAĞA YAZILIR?

  VE NEDEN on sayısı hem latinler hem de araplar tarafından 10 ve I. olarak yazılır?? SIFIR NE CÜRETLE ve BÜYÜKLENEREK BİRİN SAĞINA GEÇMİŞTİR???

  NOT:

  Benim bu soruya cevabımı iiçeren ve başlangıç aşamasındaki site http://veyselicnumbers.spaces.live.com

  dur.

  vote 5.3 Katılıyor musunuz?  evet (399)  /  hayır (352)

 • 3 |

  ilginç

  21.11.2008 tarihinde , levent demiş ki

  bir arapça metni sağdan sola okurken karşımıza 8-10 haneli bir sayı çıkınca ne yapıyoruz ??

  sayıyı soldan sağa okumak için önce sayının başına

  sayıyı okuduktan sonra tekrar sayının başına

  ve sağdan sola okumaya devam

  sağ , sol , sağ , sol

  bence rakamsal içerikli bir arapça metin de göz daha çok yorulur

  arap muhasebecilerin işi zor :)

  comment Faruk Beşer'in yoruma cevabı

  Ama dediğiniz gibi değil ve Arapça rakamlar da aynen bizde olduğu gibi soldan sağa okunur.

  vote 5.2 Katılıyor musunuz?  evet (265)  /  hayır (247)