19EKİ200446408

Sakalı kesmek haram mıdır?

etiketler :

Sakalı kazımak haram mıdır? Saygılarımla.

bizim cevabımız20 MART 2005 tarihin'de , Faruk BEŞER yanıtladı

Sakalı tıraş etmek bazı alimlere göre mekruh, bazılarına göre tahrimen (harama yakın) mekruh, bazılarına göre ise haramdır. Bu durumda üzerinde ittifak edilen nokta, mazeret yokken sakalı kesmenin en azından mekruh olduğudur. Bilindiği gibi mekruh din dilinde, hoş görülmeyen, ya da olmasa daha iyi olur denen şeylerdir. Bazılarının zannettiği gibi sakal sadece bir örf değildir. Çünkü Hz. Peygamber’in (as) öyle fiilleri vardır ki, salt bir insan olarak, ya da o tarihte ve o bölgede yaşadığı için öyle yapmıştır. Bunların dinî bir yönleri olmayabilir. Mesela, o bir yerden bir yere gitmek için deveye binmiştir. Ama o zamanda araba ya da uçak bulunsa idi, kuvvetle muhtemeldir ki, onlara binmeyi tercih edecekti. O zamanki insanların giydiği izar ya da rida giymiştir. Başka bir elbise olmuş olsaydı onu da giyebilirdi. Nitekim o, çok farklı yerlerden gelen farklı elbiseleri de giymiştir. İşte onun böyle eylemleri/fiilleri, kendi zamanının örfüne, kültürüne ve alışkanlıklarına bağlı olan eylemleridir. Bunlar salt birer sünnet değillerdir. Ama bunlar en azından şu anlama gelirler ki, bunları yapmak caiz ve meşrudur. Bununla birlikte birisinin, Hz. Peygamber giydiği için entari giymesi, eğer yaşadığı memlekette bu elbise kınanmıyor ya da kadın elbisesini çağrıştırmıyorsa, ona Hz. Peygamber’i (sa) izleme sevabı kazandırabilir.

Onun fiillerinin/yapıp ettiklerinin sünnet özelliği kazanabilmesi, şu üç şartı birlikte taşımalarına bağlıdır: 1.Hz. Peygamber ne yaptı, 2.Niçin yaptı, 3.Nasıl yaptı? Mesela, onun kan aldırmış olmasını ele alalım: 1.O kan aldırdı. 2. Niçin kan aldırdı? Zaman zaman boynunda ve ayaklarında ağrılar hissettiği için. 3. Nasıl aldırdı? Bir uzman bularak ve ağrıyan yerlerinden, kendi zamanında bilinen neşterle. İmdi bu sonuca göre, zamanımızda bir kişinin durup dururken, “kan aldırmak sünnettir, hadi gel kan aldıralım” demiş ve bunu gerçekleştirmiş olması, bir sünnetin yaşanması demek değildir.

Sakala gelince, yukarıda da değindiğimiz gibi, onun sıradan bir örf ve kültür uygulaması olmadığını gösteren pek çok hadisi şerif vardır. Öyleyse onu dinen istenen bir eylem olarak görmek zorunluluğu bulunmaktadır. İşte ihtilaf, bu talebin derecesi konusundadır. Sakal sünnet midir, yoksa farz mıdır? Doğrusu sakal bırakmak en azından sünnettir ve farz diyenlerin bulunduğunu da hesaba katarsak, sıradan bir sünnet te değildir. Bunun delillerini biz başka bir yazımızda vermeye çalıştık. Buna bağlı olarak burada söyleyebileceğimiz şey şudur: Sakalın, hiçbir sebep yokken kesilmesi doğru değildir. Bu, en azından bir mekruhtur. Ama bununla birlikte şunu da bilmeliyiz ki, İslam’ın emir ve yasakları arasında bir hiyerarşi ve sıralama vardır. Çünkü İslam “iyilikleri kazandırmak, kötülükleri bertaraf etmek”, yani “def’i mazarrât, celb-i manafi” için gönderilmiştir. Daha önemli ile, önemli çatıştığında, önemli bırakılıp daha önemli olan yapılır. En iyi ile iyi çatıştığında, iyi bırakılıp en iyi yapılır; en kötü ile kötü çatıştığında en kötüden kurtulmak için kötü yapılır, iyi ile kötü çatıştığında da kötünün yapılmaması tercih edilir. Varsın iyi de yapılmamış olsun. Çünkü kötülüğü önlemek, iyiliği yapmaktan daha önemli ve önceliklidir. (Def-i mazarrat celb-i menâfi’den evladır)

Bu durumda sakal bırakmayı iyi bir iş olarak alır ve bırakılması halinde nelerin oluştuğuna, ya da yapıldığına bakarız. Eğer o bırakıldığı için daha önemli bir emir yerine getirilememiş olursa, o takdirde daha iyi olanın tercih edilmesi İslam’ın maslahat prensibine daha uygundur.

Burada bu kadarını söyleyip, diğer yazdıklarımıza havale ile yetinmek durumundayız.

 

EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu

bu yazıya ait 30 yorum var

comment addKendi yorumunu ekle

arrow

 • 1 |

  def-imazarrat celb-imenafi

  29.09.2005 tarihinde , şaban tüfekçi demiş ki

  1 . selamun aleykum hocam bu ölçüyü bence ucu açık bir şekilde takdim ettiniz

  zira ben de derim ki, eğer şu anda ben farz olan namazı kılarsam falanca kişiyi dine ısındıramam, öyleyse terk edeyim.

  2 . Resulullah ın sakal konusunda mükerrer emirleri varken, kendisinin ve ashabının kestiğine dair hiçbir delil yokken,ve resul size neyi emretti ise yapın neyi de sakındırdı ise yapmayın manasındaki 10 larca ayet varken

  fıtrattan sayılan bu sakal meselesine olan bu yaklaşımınız anlaşılır gibi değil ve ilmi hiç değil

  vote 5.1 Katılıyor musunuz?  evet (396)  /  hayır (380)

 • 2 |

  Sakal ve kuranda olmayanlar

  21.02.2006 tarihinde , Feridun Dinç demiş ki

  Sakalal Allahın sünnetullahıdır.Peygamberimizden önceki insanlardada sakal vardı.Sakal ayetlarin gereği Allahın yol ve yasasında değişme göremezsiniz der.Sn.hoca lütfen cevaplarınızı bazen yaptığınız gibi ayetleri delil göstererek cevaplayınız.Allah hüdasında hiçbir şeyi eksik bırakmamıştır.Kuranda olmayan şeylerin dinle ilgisi yoktur.

  vote 5.6 Katılıyor musunuz?  evet (325)  /  hayır (258)

 • 3 |

  Def-i mazarrat celb-i menâfi’den evladır

  24.04.2006 tarihinde , ilhan Kuzgun demiş ki

  Bu kaidenin neresinin ucu açık bırakılmış, Şaban Beyin yorumundan anlayamadım. Bence Hoca gayet net bir şekilde açıklamış.

  Normalde yapılması iyi olan fiil, yapılması halinde bir kötüğüne neden olacaksa, iyi fiili terketmek gerekir.

  Namaz kıldığında, birin kafası uçacaksa, namazı kazaya bırakırsın. Çünkü sen sevap kazanayım derken, birisi ölüyor.

  Burada "zaruret" kavramı ortaya çıkıyor. İslama göre zaruret nedir? İşte bu sorunun cevabı, iki paragrafta anlatılacak kadar kısa değildir. Eminim hocamız, bu yorumu okuduğunda, zaruretin ne olduğu ile ilgili bir makale kaleme alacaktır.

  vote 5.5 Katılıyor musunuz?  evet (306)  /  hayır (249)

 • 4 |

  SAKAL

  30.06.2006 tarihinde , DURMUŞ demiş ki

  Abi ALLAH razı olsun sizden sakal konusunu arkadaşla konuştuk bu konuyu biraz tartışdık bende sizin dediginiz gibi söyledim ama inanmamışdı sizde öyle konuyu güzel acıklamışsınız okuttum ve akkadaşı ikna ettim. TEŞEKÜR EDERİM ALLAH RAZI OLSUN .

  vote 5.6 Katılıyor musunuz?  evet (308)  /  hayır (246)

 • 5 |

  Gerekçe olunca sakalı kesmek

  22.07.2006 tarihinde , Ekrem ŞABAN demiş ki

  Sakalı gerekçesiz kesmek, en azında meruh, muhtemelen de haramsa sakalı kesmek için gerekçe ne olabilir?

  * Askerde gaz maskesinin yüzdeki cilde tam oturmamasının getireceği zehirlenme tehlikesi, herhâlde gerekçe olabilir sanırım.

  * Annenin sakaldan hoşlanmaması & dînen câiz olan sakaldan hoşlanmaması, hattâ kesilmesi için diliyle baskı yapması, acabâ gerekçe labilir mi (annenin Müslüman olmama durumunu düşünürsek)?

  * Eşin/nişanlının/sözlünün sakaldan hoşlanmaması durumu, kesmek için gerekçe midir?

  * Sırf çene sakalı istemesi hâlinde kenarları keserek bir "goatee" oluşturmaya izin var mıdır?

  vote 5.5 Katılıyor musunuz?  evet (321)  /  hayır (258)

 • 6 |

  sakal kıl tüy yün...

  15.09.2006 tarihinde , ramiz kölemen demiş ki

  o değil de berberde sakal traşı 3 ytl olmuş.her gün olsam ayda 90 ytl.dünyanın parası.acaba yine tarş köpüğü ve jilete dönüp evde mi traş olsam.

  vote 5.2 Katılıyor musunuz?  evet (279)  /  hayır (260)

 • 7 |

  SAKAL KESMEK HARAM DEĞİLDİR.

  25.09.2006 tarihinde , mehmet pekli demiş ki

  Önce şunu söylemek lazım sakal kesmek kesinlikle haram değildir."Sakal kesmek haramdır" diyenler Allaha iftira atarlar.İşte açık ayet

  NAHL 116

  "Yalan düzerek Allaha iftira etmek için, dillerinizin uydurma nitelendirmeleriyle "Şu helaldir, şu da haramdır!" demeyin. Yalan düzerek Allaha iftira edenler kurtulamazlar"

  Allahtan başka kimse haram ilan edemez.

  Kuranda Allahın haram etmediği bir şeye haram diyenin vay haline..

  Tahrim 1.

  Ey Peygamber! Allahın sana helal kıldığı şeyi, eşlerinin hoşnutluğunu isteyerek neden haramlaştırıyorsun? Allah Gafûrdur, Rahîmdir.

  Ayet çok açık Allahtan başka kimse haram ilan edemez.

  vote 5.4 Katılıyor musunuz?  evet (343)  /  hayır (295)

 • 8 |

  ALLAHTAN BAŞKA KİMSE HARAM İLAN EDEMEZ

  23.12.2006 tarihinde , HASAN demiş ki

  DİNİN HÜKÜMLERİNİN BELİRLEMEK ALLAHIN TEKELİNDEDİR. PEYGAMBERLERE DAHİ BU YETKİ VERİLMEMİŞTİR. BU BAKIMDAN KURANdA ALLAH IN HELAL DEDİĞİNE "HELAL" HARAM " DEDİĞİNE DE "HARAM" DERİZ.BAŞKA KİMSEYİ DE BU KONUDA YETKİLİ GÖRMEYİZ. TEVHİD İNANCININ GEREĞİ BUDUR.

  (FB nin notu: Çok güzel, bravo! Keşke bunu baştan Allaha da söyleseydiniz de peygamber göndermeseydi. Oysa Allah Diyor ki, "O (Muhammed) insanlara temiz şeyleri helal kılar, pis şeyleri de haram kılar". Esteğfirullah el-Aziim)

  vote 4.5 Katılıyor musunuz?  evet (277)  /  hayır (339)

 • 9 |

  şaban tüfekçi ve onun gibi dar düşünenlere

  02.01.2007 tarihinde , ali turhal demiş ki

  ŞABAN TÜFEKÇİYE CEVAP

  sakal gibi fıtrattan olan sünnetlerin hepsini yapıyorsan, askere gidince veya memur olunca sakalını kesmiyorsan konuş yoksa kendi perspektifinden konuşup islamı kendince daraltma çünkü senden başka müslümanlarda içtimai hayatta...(ALLAH RASULU TEHECCÜDÜ HİÇ TERK ETMEMİŞTİ HER GECE GILIYOR MUSUNUZ ONA s.a.v ittiba ederek. ne dersiniz.)

  vote 5.5 Katılıyor musunuz?  evet (319)  /  hayır (258)

 • 10 |

  Sakal kazımak mübahtır...

  31.01.2007 tarihinde , nasreddinhoca demiş ki

  Sakal kazımak ile ilgili yusuf kardavinin kaydadeğer bir yorumu var, bir içtihatta bulunarak mübahtır demeye getiriyor. Muhammed Ebu Zehra ise sakalın arap adeti olduğunu söylüyor, mevdudide yüz de gözükecek kadar bir sakalı bile meşru görüyor....

  Benim anladığım kadar ile ise sakal insanın kemalatı ile ilgili, doğrusunu Allah bilir, vesselam...

  vote 5.3 Katılıyor musunuz?  evet (289)  /  hayır (252)

 • 11 |

  Site yöneticilerinin dikkatine

  09.02.2007 tarihinde , Enes Seydaoğlu demiş ki

  Sayın Faruk Beşer in sakal konusunda ve bazı örf ve sünnet konusunda büyük bi gaf yaptıgını görmekteyim lakin nurdan gereken cevabı veremiyorum siteyenin forumu yada uzun bi yazı ile sizinle nasıl istibata geçerim bu konuda yardımcı olun..Bende size Sayın Beşer in iddialarının aslında hem KUran ın dışı hemde sünnet dışı olduğunun Ayet ve Hadisler Alimlerin sözleri ışığında cevaplarını yollıyım...Çok büyük gaflar etmiş bi prof a hiç yakışmamış..Maes Selam

  vote 5.0 Katılıyor musunuz?  evet (332)  /  hayır (332)

 • 12 |

  sakal fıtrata girermi?

  19.04.2007 tarihinde , ali GÜNİNDİ demiş ki

  selamun aleyküm hocam ayşe validemizin bildirdigine göre sakal fıtratmiş dogrumu ? peygamper s.a.v.de fıtratını bozana allah lanet edsin haberi var bu ikisini nasıl anlayacagız?biz işin icinden nası cıkarız?

  vote 5.4 Katılıyor musunuz?  evet (324)  /  hayır (280)

 • 13 |

  Din Allahın Dinidir Ve Hüküm Yalnız Allaha Aittir

  07.09.2007 tarihinde , Yemliha Arslan demiş ki

  Kurandada belirtildiği gibi kurandan başka hükümler din adına geçersizdir bunlar hadis tefsir ilmihal ne olursa olsun yalnız kuran dindir ve sakalda sünnet sevabı aranmaz arandığı gibi bunu kesmeyi haramlaştıranlar Sadece Dini zorlaştırıp köreltmeye zor bi dinmiş gibi göstermeye çalışıyorlardır ve allah adına hüküm koyuyorlardır. Ayrıca Mekruh diye bir Sınıflandırma Yoktur Kuranda Helal Ve Haram Kesin Hükümler Vardır Mekruh diye bi sınıflandırma Koyarak Allahı kararsız gibi göstermek yanlıştır birer sapkınlıktır kendi düşüncelerini dine sokmak yanlıştır günahtır !!

  vote 5.1 Katılıyor musunuz?  evet (275)  /  hayır (262)

 • 14 |

  sakal

  03.10.2007 tarihinde , ali demiş ki

  sakalı kazıyarak kesmek mekruh olup bırakmak daha iidir

  vote 5.1 Katılıyor musunuz?  evet (319)  /  hayır (304)

 • 15 |

  Bu soru

  19.10.2007 tarihinde , Seyfullah Topçu demiş ki

  Aslında bu soru sakalını kazıyan bir alime sorulmamalıydı.

  vote 5.2 Katılıyor musunuz?  evet (311)  /  hayır (285)

 • 16 |

  Faruk Hoca Anlaşılamamış

  21.10.2007 tarihinde , Hamza Bigalı demiş ki

  Hocanın kastettiği anladığım kadarıyla, bir sünnet herhangibir şekilde daha önemli bir sünnetin ya da vacibin ya da farzın işlenmesinden doğan sonucu kötü yönde etkileyebilecekse, o sünnetin terkinin daha uygun olduğunu örneğin: sakallı bir kişi, her sakallıyı terörist sanan önyargılı bir topluluk içerisinde bulunsun. Bu kişi Allah ın ismini yaymak adına o topluma hitab edebilmek istiyorsa (Allah adını yaymak farz diye biliyorum.) Amacına ulaşmasını engelleyecek ön yargılardan kurtulması için o sünnetin terkinin daha uygun olduğu...

  vote 4.9 Katılıyor musunuz?  evet (263)  /  hayır (276)

 • 17 |

  herkes haddini bilmeli

  28.10.2007 tarihinde , muhammet likoğlu demiş ki

  hocamızın gayet münasib bir şekilde açıkladağı cevabına karşı ukalaca yorumlar yapmanın anlamı yok. sakal bırakmak istemiyorsan bırakma arkadaş. eğer bir ilmin varsa koy ortaya yok sus da edepsizlik etme. hocamın hasan denilen zata da verdiği cevap son derece müthiş tekrar tekrar okumayı kendime ve size tavsiye ediyorum. hocam ellerinizden öperim...

  vote 5.8 Katılıyor musunuz?  evet (338)  /  hayır (243)

 • 18 |

  islami ya$amak, ve ya$atmak...

  09.06.2008 tarihinde , turkym66 demiş ki

  Allah cc hepimize yardim etsin ve yolumuzu $a$irtmasin! Allah cc bizlere Islam nîmetini vermi$, ve hepimizi, müslümanlari hep bir arada; karde$ olarak görmeyi ister. Allah cc ayetlerde uyariyor, eger ayriliga dü$ersek güç kaybederiz. Hadîslerde sakal konusunu arayip bulabilirsiniz. Helede bâzi Râviler, bir hadîs için günlerce yol katetmi$ler... $eytanin oynuna dû$üpte ayriliga dü$meyin!

  Bazi yorumlara belki cevap olabilir => misvak kullanmak Kur'an da geçmiyor, ama Resûlullah'in (sav) sünneti Hadîs: Resûlullah (sav) buyurdularki: " Sünnetimden yapabildiginizi yapin, ve bir $eyi size yasak ettigimde onu yapmaktan kaçinin ! " Allah daha iyi bilir.

  Selamunaleykum

  vote 5.6 Katılıyor musunuz?  evet (297)  /  hayır (234)

 • 19 |

  Asıl işimiz nedir ?

  16.09.2008 tarihinde , Arneco demiş ki

  Hz Rasulullah'ın (s.a.v.) " İman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de gerçekten iman etmiş sayılmazsınız" hadisi herkesin malumudur... Her müslüman birbirine haramlar ve helaller konusunda tavsiyede veya tebliğde bulunabilr.Buna sakal konusuda dahildir. Fakat bu tebliğ " en iyisini ben bilirim, sen bilmezsin " gibi veya daha farklı taassublara dönüşürse burada cepheleşme başlar..Yani sen karşındakini bilginle veya sakalınla sürekli ezmeye kalkarsan, adamın nefsi kaldıramaz farklı şeyler olur...en azından sevgi gider kopukluk başlar..yani en baştaki Hz. Peygamberin (s.a.v.) ikazı önümüze gelir...Çözüm nedir peki ? çözüm :Müslüman müslümanı bağrına basacak. O kadar..sakallı da olsa sakalsız da olsa..Herkesin sosyal konumu farklıdır..Kimse kuru sıkı atmasın..Kimse kendini sermücahid sanmasın..Kibr atına binmesin...

  vote 5.5 Katılıyor musunuz?  evet (237)  /  hayır (192)

 • 20 |

  PEYGAMBER YAPTIYSA DOGUDUR

  18.09.2008 tarihinde , yılmaz bal demiş ki

  arkadaşlar dünyaya gönderilen tüm peygamberler sakal bırakmış demekki cenabu allah böyle emretmiş mazereti olmayan bıraksın bi zararı olmaz herhalde

  vote 5.7 Katılıyor musunuz?  evet (262)  /  hayır (194)

 • 21 |

  rabbim

  21.11.2008 tarihinde , ana demiş ki

  allahım ;kazadan beladan bizi kurtr....

  vote 5.2 Katılıyor musunuz?  evet (201)  /  hayır (184)

 • 22 |

  Sakal Risalesi

  24.11.2008 tarihinde , Müslüman Biri demiş ki

  Selamun Aleykum kardeşlerim.

  Hiç kimse Allah ve Resülünün koyduğu hükümlere kendi kafasına göre yorum yazamaz. ( bana göre şöyle olmalı, bana göre böyle olmalı gibi sözler insanı islam çizgisinden çıkarır.)

  "Allah ve Resulü, bir işte hüküm verdiği zaman, artık inanmış bir erkek ve kadına, o işi kendi isteklerine göre seçme hakkı yoktur. Kim Allah'a ve Resulüne karşı gelirse, apaçık bir sapıklığa düşmüş olur." (Ahzab-36)"

  Günümüz müslümanlarının ( Türkiye için konuşuyorum ) asıl sorunu şudur; Çok tembel bir toplum olduğumuz için, kitap okuma kültürümüz yok denecek kadar azdır. Bu konular geçmişte Hz. Muhammed (s.a.v) zamanında bile konuşulup bir hükme bağlanmış konulardır.

  “Dudaklarınız üzerine inmiş olan bıyıklarınızı kesiniz, sakalınızı çok kesmeyiniz; yâni mecûsîlere muhâlefet ediniz.” (Müslim)

  “Sakalınızı çoğaltınız, bıyıklarınızı kısaltınız.” (Buhârî)

  “Sakalınızı uzatınız ve bıyıklarınızı kesiniz.” (Ahmed bin Hanbel)

  Ve daha bir sürü hadis mevcut. Bu hadislerin Şer-i manalarını okursanız 4 mezhep imamının görüşlerini daha net bir şekilde anlayacaksınız. Sakal kazımak haram mıdır.? bunun cevabını yazmayacağım. Biraz tembelliğimizi yenip kitap okuyalım ve araştıralım. Size sadece ; "Mustafa Çelik hocanın yazdığı "sakal Risalesi" adlı kitabı okumanızı tavsiye edeceğim.

  Hayret Hadis hakkında profesör olmuş bir kardeşimizin daha açık yorumlar yazmasını beklerdim. Sonuçta İnsanlardan değil Allah'tan korkmamız gerekir.

  Selamun Aleykum.

  comment Faruk Beşer'in yoruma cevabı

  Elbette sizin söyledikleriniz söyleyen alimler de var. Ama böyle söylemeylenler de var. Biz bir ilim adamı olarak yanlı davransaydık ilim adamı olabilir miydik. O zaman söylediklerimiz bir ideoloji olmuş olmaz mıydı?

  vote 5.1 Katılıyor musunuz?  evet (199)  /  hayır (192)

 • 23 |

  İslam

  05.12.2008 tarihinde , Müslüman Biri demiş ki

  Faruk Beşer Hocamız Demişki; "Elbette sizin söyledikleriniz söyleyen alimler de var. Ama böyle söylemeylenler de var. Biz bir ilim adamı olarak yanlı davransaydık ilim adamı olabilir miydik. O zaman söylediklerimiz bir ideoloji olmuş olmaz mıydı?"

  Yazımı dikkatli okuyunuz lütfen. Ben sizin yanlış davrandığınızı ya da İdeolog biri olduğunuzu belirtmedim ( Allah korusun). Ben sadece daha açık konuşmanızı istedim.

  Fark etiyseniz ben sakal kazımanın haram olduğuna dair delilleri sundum. Sizde sakal kazımanın haram olmadığına ( mekruh) dair delillerinizi sundunuz. Aslında bunda yanlış birşey yok. Ben Kuran ve Sünnet çizgisinde bir açıklama yaptım.

  Yazınızı okuyan biri aslında şunu net bir şekilde anlayabilir. "Sakal kazımak harama yakındır." Ben sadece lafı uzatmanın bir anlamı olmadığını belirttim. Meselenin özü budur. Dualarınızı esirgemeyiniz.

  Selamun Aleykum

  vote 5.9 Katılıyor musunuz?  evet (226)  /  hayır (154)

 • 24 |

  selam

  19.12.2008 tarihinde , hasan53 demiş ki

  arkadaşlar bize yakışır bir seviyede olalım! bence hocamız gayet açık ve anlaşılır bir biçimde ifade etmiştir.ALLAHa emanet olunuz

  NOT:Mumammed LİKOĞLU ile tanışma isterim .

  vote 4.7 Katılıyor musunuz?  evet (179)  /  hayır (201)

 • 25 |

  sakal

  01.12.2009 tarihinde , adem sarıca demiş ki

  ibni abidin, elcezıri,ve zuheyliye ait fetva aynaklarında 3 mezhebe göre kesin haram,şafi mezhebinde de imamı şafiye göre haram diye belirtilmiş,ya birde haramsa.haram değilse problem yok zaten.selamların en güzeli üzerimize olsun

  vote 4.4 Katılıyor musunuz?  evet (109)  /  hayır (140)

 • 26 |

  şüphe

  22.12.2009 tarihinde , adem demiş ki

  sakal kesmenin haram olmaması çok zayıp görüştür.ya birde gercekten haramsa ki haram.nolur halimiz?24 saat haram işler halde namaz kıklıyor olmuyormuyuz?gerçekte haramsa ki haram.o zaman ya allah sorarsaa.peygamber efendimiz şüpheli şrylerden sakınınız demiyormu.üç günlük bir hayata değermi???sevgilerimle.allah bizlere samimiyet afiyetler versin

  vote 4.9 Katılıyor musunuz?  evet (99)  /  hayır (104)

 • 27 |

  hocama katılıyorum

  16.01.2010 tarihinde , muhammet ziya doğan demiş ki

  bu yorumları ekleyen arkadaşlarımız unutmasınlar ki tarihte ortaya çıkmış olan sapık itikadi mezheplerin hepsinin kendilerince kur'andan delilleri var, ama bizim inancımıza (ehli sünnet inancına) göre bunlar kafir katogorisinde değerlendiriliyor. kurandan bi ayeti cımbızla çekip fetva vermek kimsenin haddi değil. bunun usulu yolu yöntemi var. ifadenin farziyet bildirip bildirmemesi, kaynağın güvenilirliği, ravinin cerhi vs. kaldı ki hocamız caizdir de demiyor. deliilleri ile konuşuyor. sizde böyle yapın. '' gul hatuu burhanekum in kuntum sadıgın' hz Ömerin istihsan kabilinden verdiği fetvaları da unutmayın.işi çok basite indirgemeyelim. en azından zekiyyuddin şaban hocamızın usulu fıkıh kitabını bi kere tetkik ettikten sonra görüş beyen edelim. selam ve dua ile...

  vote 4.9 Katılıyor musunuz?  evet (105)  /  hayır (109)

 • 28 |

  SAKALSIZ OLMAZZZZZZZ

  11.02.2010 tarihinde , Hanzala demiş ki

  ESSELAMUN ALEYKUM VE RAHMETULLAH..EY MUSLUMAN KARDEŞLERIM =sakal= ÖNEMSİZ BIR KONU DEILDIR.sakal hakkında bırçok ''sahıh hadıs'' vardır..tabı bızım mılllet alısmıs =SAKALI KESMEYE -KRAVATI TAKMAYA-BATILIYA BENZEMEYE-SUNNETI TERKETMEYE= YAZIKLAR OLSUN SAKALI ÖNEMSEMEYENE..YAZIKLAR OLSUN SÜNNETİ BIRAKIP BATI YA TIPATIP BENZEYENE...= BEN 19 YASINDAYIM..ELHAMDULILLAH SAKAL BIRAKIYORUM...BU SENE SINAVA GIRECEGIM. EGER SAKALLI SINA,VA ALMAZLARSA DA ALMASINLAR HIÇ UMRUMDA DEIL VALLAHI....NE MEMURIYET NEDE ZİLLET..ÖNCELIGIM KURAN VE SÜNNET .ELHAMDULILAHIRRABBILALEMIN

  vote 5.6 Katılıyor musunuz?  evet (121)  /  hayır (95)

 • 29 |

  sakalsızz olmazzzz

  11.02.2010 tarihinde , hanzala demiş ki

  bısmıllahırrahmannırrahım.esselamun aleykum..ey musluman kardeşlerım...günümüzde maalesef ''sakal'' önemsenmıyor ama sakal önemlıdır..şimdi öyyle yüzler varkı sakalsız nursuz hergun jıletle makınayla sakal katlı yapılmıss !!!yazıkk yazıkk...ey ümmeti muhammed (s.a.v) sakal bırakınca insanların kınamasından mı korkuyorsuınuzz ??? eger oyleyse sıze yazıklarrr olsun..bız muslumanız hıçbır kınayıcının kınamasından çekınmeyız....artık müslümanların yüzlerınde sakal yok boyunlarında ( medenıyet yuları ) ''kravat'' guya teblıg ıçın şartmıs yazıkklar olsunn..hatta bazı cemaatlar toptan sakalı dıslarlar bunlar kendılerıne = nurcu = denılen nursuzlardır..pırlerı şeyhlerı said nursı sakal bırakmadı dıye kendılerı ne sakal bırakır nede cemaatten bırıne sakal bıraktırırlar ..yazıklar olsun onlarada yazıklarrr.benım yasım 19 elhamdulıllah sakal bırakıyorum. ve bırakacagım ınsallah..kuçucuk şeyler ıçın sakalımı katletmem ben..ne memurıyet ıçın ne de baska bır zilletlık ıçın..şahsen memurıyetı de dogru bulmuyorumm..bu yazdıklarım dan rahatsız olanlar rahatsız olsunlar hıç çekınmem..esselamun aleykum

  vote 4.9 Katılıyor musunuz?  evet (143)  /  hayır (146)

 • 30 |

  sakalsızz olmazzzz diyene

  12.02.2010 tarihinde , Hasan BASRİ demiş ki

  Değerli kardeşim. Rabbimiz seni bu güzel niyetinden dolayı mükafatlandırsın. İnşaallah gün gelip bazı şeyleri yutmazsın. mesela memurluk falan diyorsun.

  Değerli kardeşim! Allah(c.c) hiç birimizi yanlışa düşürmesin demeliyiz. Çünkü evlenip çoluk çocuk sahibi olduğunda, maddi ihtiyaçlar arttığında, maddi -manevi zor durumlarda, bir yerden şeytan bir yerden nefis dürtüyor. insanlar mekruhtan kaçayım derken harama düşebiliyor.

  (işte harama düşen sakallı bir kardeşimiz de olunca bu sakallılar hep böyle deniyor.zaten ne çıkarsa onlardan çıkar vb. ) Sevgili kardeşim muhakkak acizliğimizi bilelim. Acizliğimizi bilmemiz bazen kurtarıcı oluyor.

  selam ve dua ile.

  vote 5.1 Katılıyor musunuz?  evet (100)  /  hayır (98)