06KAS200822007

Sırat Köprüsü Var mıdır?

etiketler : Sırat Köprüsü, Cehennem

Sırat Köprüsü diye bir şey var mıdır? Yoksa bu bir benzetme midir?

bizim cevabımız11 KASIM 2008 tarihin'de , Faruk BEŞER yanıtladı

Sırat

"Sırat Köprüsü" ifadesi hadisi şeriflerde geçmektedir. Sırat sözlükte yol demektir.
Cehennemin üzerine bizim bu dünya şartlarıyla mahiyetini tam olarak bilemeyeceğimiz bir köprü kurulacaktır. Gelmiş geçmiş bütün insanlar bu köprüye vuracaklar, geçebilenler cennete gidecek, geçemeyenler cehenneme yuvarlanacaklardır. Allah şöyle buyurur: "Sizin hiç oraya (cehenneme) uğramayacak olanınız yoktur. Sonra biz Allah'a karşı saygılı olanları kurtaracağız, zalimleri ise orada yüzüstü bırakacağız". (Meryem 19/71, 72).

Herkes cehenneme gitmeyeceğine göre, oraya uğramaktan kastın, Sırat Köprüsünden geçmek olduğu söylenmiştir.

Buharî'deki uzun bir hadisi şerifte şu cümleler de vardır: "... Sonra Cehennemin iki yakası üzerine bir köprü kurulacaktır. Nasıl körüdür bu? Diye sordular. Kaygan bir köprüdür. Çengelleri ve dikenleri vardır. Müminler onun üzerinden göz açıp kapayıncaya kadar ve şimşek gibi geçeceklerdir. Rüzgar ve yarış atları gibi uçacak olanları olacaktır. İnsanların bir kısmı kurtulacak, cennete gidecek, bir kısmı yara bere içinde Cehenneme yuvarlanacaktır... Onu ilk geçenin ben olacağımı umarım... Ya Rab koru. Ya Rab koru!"" (Buhari, H No: 7439; Müslim, H No: 183)

Bu sebeple Ehli Sünnet Akidesinde Sırat Köprüsüne inanmak imanın gereğidir. Onun kıldan ince, kılıçtan keskin olarak vasıflanması, muhtemelen geçilmesinin çok zor olacağı içindir.

EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu

bu yazıya ait 6 yorum var

comment addKendi yorumunu ekle

arrow

 • 1 |

  sırat

  09.03.2009 tarihinde , nuri yalçın demiş ki

  bende sırat dünya olmalı en doğrusunu ALLAH bilir

  vote 5.6 Katılıyor musunuz?  evet (537)  /  hayır (429)

 • 2 |

  cehennem

  19.03.2009 tarihinde , aysel demiş ki

  çok güzel olmuş beğendim banada lazımdı güzel not alacam

  vote 5.1 Katılıyor musunuz?  evet (482)  /  hayır (465)

 • 3 |

  Sırat Köprüsü

  03.08.2009 tarihinde , Yusuf AYDIN demiş ki

  Hocam sizi ilgli ile takip ediyorum.İlk başvurduğum kişilerdensiniz. Peygamber Efendimizin anlatım tarzına ve mantığına baktığımızda Sırat Köprüsü kesinlikle sizin yorumunuz gibi yorumlanır. Allah'ın selemı üzerimize olsun!

  vote 4.8 Katılıyor musunuz?  evet (352)  /  hayır (386)

 • 4 |

  sırat köprüsü

  18.01.2010 tarihinde , ferhat demiş ki

  SIRAT KÖPRÜSÜ BENCE YOKTUR. KURAN-I KERİMDE SIRAT-I MÜSTAKİM YAZMAKTA BUDA ALLAHA GİDİLEN YOL ANLAMINA GELMEKTEDİR.HADİSTE VAR DENİLİYOR AMA PEYGAMBERİMİZ HADİSLERİM TARTIŞMA KONUSU OLACAK KURAN A BAKIN DEMİŞTİR.NİTEKİM KURAN-I İNCELENDİĞİNDE BÖYLE BİR KAVRAM YOK.YİNEDE EN İYİSİNİ YÜCE ALLAH BİLİR.

  comment Faruk Beşer'in yoruma cevabı

  Yayımlasaka, hiç bir ilmi değeri yok, yayımlamasak saygısızlık olacak, ne yapalım?

  vote 5.2 Katılıyor musunuz?  evet (324)  /  hayır (303)

 • 5 |

  sırat köprüsü

  24.02.2010 tarihinde , merve demiş ki

  ya ben gerçekten çok korkuyorum mahşer gününden 15 yaşındayım va namaza başlıcam aceba allahütağla bu namazımı kabul edip günahlarımı affedermi?

  comment Faruk Beşer'in yoruma cevabı

  Allah: "Siz dua edin ben icabet edeyim" diyor. Hiç Allah (cc) sözünde durmaz mı?

  vote 5.3 Katılıyor musunuz?  evet (299)  /  hayır (261)

 • 6 |

  yaşamak

  23.03.2010 tarihinde , yolcu demiş ki

  selamün aleyküm. İnsanlar kendilerine faydası ve zararı olmayan detaya inilmeden anlatılan konular hakkında neden sürekli araştırmaya girişirler anlamıyorum.kabir azabı , sırat köprüsü , mizan vs. ya arkadaşım onlar var yada yok sonucunda cennet ve cehennem varmı ve buralara girmenin yolları kuran ve sünnetlerle sabitmi. şimdi kuran ve sünnete uymadın yaşamadın ayette geçen kafirler gibi cehennemin haşmetini korkunçluğunu gördüklerinde tekrar bizi dünyaya gönderde hakkıyla yaşayan kullarından olalım ayetine muhattab olmakmı güzel yoksa burda sadece Allah ın rızasını kazanmak onun kurallarına uyarak imtihana hazırlanıp o günde biraz korku biraz ümitle Allah ın rıza ve affını umup imtihan sonucunu beklemekmi daha güzel .

  vote 5.5 Katılıyor musunuz?  evet (309)  /  hayır (255)