26EYL200475801

Ümmü Sübyan

etiketler :

Ümmü Sıbyan Cini: Ben hamileyken 8 aylık ve 5 aylık 2 bebek kaybettim.Doktorlar önce bir şey bulamadılar fakat sonra yapılan testlerde kanda pıhtılaşmayla ilgili problemler buldular. Bunun yanında bazı büyüklerim de bana ümmü sübyan dan bahsettiler. Ümmü sübyanı çok araştırdım ama ben hiç bir şey bulamadım. Bu konuda beni aydınlatırsınız çok sevinirim. Olmayan şeylere inanıp yanlış şeyler yapmak istemiyorum. İlginiz için şimdiden teşekkürler.İlginiz için simdiden tesekkurler.

bizim cevabımız07 EKİM 2004 tarihin'de , Faruk BEŞER yanıtladı

Bazı el kitaplarında ümmü sübyan (sıbyan) denen bir cinin bulunduğu, bunun hamile kadınlara musallat olup, onların çocuklarını düşürdüğü anlatılır. Bunu ispat etmek için de hadis diye şöyle bir söz nakledilir: “Yeni doğan çocuğunuzun sağ kulağına ezan, sol kulağına kamet okursanız ona ümmü sıbyan denen cin dokunamaz”. Ama araştırıldığında hiçbir hadis kaynağında böyle bir hadisin bulunmadığı görülür. Aksine bunun mevzu/uydurma olduğu bildirilir. (Bkz. Zehebî, Mîzan IV/397;Heysemî, Mecmauz-zevâid; Tahrîcul-İhyâ II/61) Bu söz muhtemelen bölgesel kültürlerden ve mitolojilerden geçmiş batıl bir inanıştır. Müslümanlar da bunu bilahare hadis diye nakletmişlerdir. Zaten burada bir çelişkinin bulunduğunu görmek de zor değildir. Çünkü bu sözde ümmü sıbyanın çocuk doğduktan sonra zarar verebileceğinden söz edilirken, söylentilerde onun anne rahmindeki çocuğu düşürdüğü anlatılır. Yeni doğan bebeğin sağ kulağına ezan, sol kulağına kamet okunması sünneti vardır ve bu başka bir şeydir. Hadis diye nakledilen bu söz ise, bu doğru bilgiye yanlış şeyler katarak vermeye çalışmaktadır.

Sizin durumunuzdan çok açık şekilde anlaşılacağı gibi, probleminiz tıbbi bir problemdir ve çaresi de, tıbbın tavsiyelerine uyarak tedavi olmaktır. Cinlerin bazen insanlara vesvese vermek gibi küçük zararlarının dokunması mümkündür, ama bunun çaresi temiz olmak, banyo ve tuvalet edebine riayet etmek ve her meşru işe besmele ile başlamaktır. Bunlara uyulduktan sonra cin denen varlıkların insanlara zarar verebilmeleri söz konusu olamaz ve onlar sanıldığı kadar da güçlü varlıklar değildir. Bir hadisi şeriflerinde Efendimiz (sav): “Cinsel ilişkiye başlarken bismillahi’l Azîm. Allahümme cennibne’ş-şeytane ve cennbi’ş-şeytane mâ-razektenâ, derseniz çocuğunuza cinler ve şeytanlar zarar veremez” buyurmuşlardır. Anlamı şudur: “Yüce Allah’ın adıyla. Allah’ım! Bizi şeytandan, şeytanı da bize vereceğinden uzaklaştır”. Bunu Arapça’sı ile söylemek şart değildir. Türkçe de söyleyebilirsiniz.
EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu

bu yazıya ait 12 yorum var

comment addKendi yorumunu ekle

arrow

 • 1 |

  ümmü sübyan

  17.06.2008 tarihinde , bettar demiş ki

  bende iki bebeğimi kaybettim.ilki 1 aylık iken düştü ikincisi ise 3 aylıkken gelişimi durdu.banada sende ümmü sübyan var dediler.cevrem muska yaptırmam konusunda cok ısrar ediyor.ama ben pek sıcak bakmıyorum bu olaya.her sey Allah'tan.cinler yok degıl tabıkı var ama ınsana mudahele edemıyorlar dıye bılıyorum.bız onlara nasıl edemıyorsak.buda Rabbimin bir sınavı bence.çocuk sahıbı olmanın hıc bır sekılde kımseyle alakası olamaz.tıbben bi rahatsızlık yoksa...Allah vermek ısteyınce verir.duyuyoruz ıstenmeyen gebelıklerde ınsanlar bebeklerı dussun dıye neler yapıolar.ama oldurmeyen Allah oldurmuyor.

  vote 5.4 Katılıyor musunuz?  evet (252)  /  hayır (212)

 • 2 |

  yardım ederseniz sevinirim

  12.01.2009 tarihinde , neriman demiş ki

  daha önce 3 aylık bir düşügüm oldu, şimdi yine hamileyim gece rüyamda korkuyorum uyumak istemiyorum, ailem ümmü sübyan dedi bi hocaya gittim, paramı aldı bir sürü kagatlar yazdı arapça bilene okuttum, saçma sapan şeyler yazmış,bi ip ve muska yapılıyomuş yardım ederseniz sevinirim

  comment Faruk Beşer'in yoruma cevabı

  Geç kaldım ama hala hamile iseniz, önce tıbbi tedbirleri alın sonra da Allaha güvenip dua edin gerisine karışmayın. Yani siz size düşeni yapın, Allah hangi sonucu verirse ona razı olun. Her halükarda sevap almış olursunuz

  vote 5.6 Katılıyor musunuz?  evet (242)  /  hayır (187)

 • 3 |

  lütfen bana yardım edin.

  14.01.2009 tarihinde , berra demiş ki

  bende hocaya gittim ve bende ümmü sübyan oldunu söyledi ve bende muska yaptırmak istiyorum ama karar veremedim ayet,sure, dua, haricinde yazıların yazılmaması gerekmiş haşa şirk koşmak oluyormuş bunlarıda internetten arastırdım hocam muska yaptırmalımıyım bettar kardeşimin dediğinede katılıyorum herşey RABBİMİN izni ile olur.

  comment Faruk Beşer'in yoruma cevabı

  Efendimiz diyor ki, böyle şeyler için muska takanları Allah muskalarıyla başbaşa bırakır, hadi o size fayda versin, der.

  vote 5.8 Katılıyor musunuz?  evet (242)  /  hayır (176)

 • 4 |

  sübyan muskası

  21.11.2009 tarihinde , İsimsiz demiş ki

  hocam ben 3ay önce 4.5 aylıkken bebeğim karnımda öldü.sübyan olmuşsundur dediler.hamile değilim fakat sübyan muskası takmaya başladım hamile kalmadanda takabilirmiyim.

  comment Faruk Beşer'in yoruma cevabı

  Bu yaptığınız şirk olabilir, tedavi olun, Allaha yalvarın

  vote 6.0 Katılıyor musunuz?  evet (198)  /  hayır (134)

 • 5 |

  çok zor durumdayım.

  13.12.2009 tarihinde , sema demiş ki

  mrb hocam ,benim 8 yaş oğlum var özürlü,doktorlara ve hocalara çok gittim fakat bi teşhis konulmadı,son gittiğim hoca kitaba bakarak bende ümmü sıbyan olduğunu söyledi ve bana karışarak oğlumun menenjit geçirdiğini söyledi,bu arada birde 1,5 aylık kızım var,sadece erkek çocuklarım hasta olucakmış.bana hemen hamile kal,oğlun olucak,ve muska yazıp belimi çekiceğini ve hemen hamile olucağımı söyledi çok çaresizim ne olur yardımınıza çok ihtiyacım var,saygılar,hocam

  comment Faruk Beşer'in yoruma cevabı

  SA
  Bu sahtekarlara inanmak bile günah olarak yeter. Fiziki rahatsızlığın varsa doktora git tedavi ol, yoksa elini Allah'a açıp dua et.

  vote 5.7 Katılıyor musunuz?  evet (209)  /  hayır (156)

 • 6 |

  yalnız kalamıyorum

  08.02.2010 tarihinde , neriman demiş ki

  mrb;

  evleneli yaklasık 1,5 yıl oldu fakat evımızde yalnız kalamıyorum . Yatak odasında uyumak istemiyorum,bu yüzden salonda uyumak zorunda kalıyoruz.eşim evde yokken eve girmek istemiyorum.ya başka bıryerde kalıyorum yada eve bırını cagırıyorum.Herzaman tedirginim acaba bunun sebebi nedir ?

  comment Faruk Beşer'in yoruma cevabı

  Efendimiz (sa) sabah akşam, manası düşünülerek, Allah'ın kelamı olduğuna inanarak, ayetel kürsi okunması halinde insana hiç bir şeyin zarar veremeyeceğini söylüyor. Korkuya gerek yok. Allah bizimle ve onun koruma melekleri bizimle

  vote 5.6 Katılıyor musunuz?  evet (164)  /  hayır (127)

 • 7 |

  Neye İnanıyorsak gerçek O...

  02.03.2010 tarihinde , Hasan POYRAZ demiş ki

  Öncelikle hocam Allah sizden razı olsun. Ben üç aylık evliyim.Eşimin evlenen 5 tane ablası çocukları olmadığı için öncelikle hastaneye başvuruyorlar. Fakat sonuç alamadıklarını söylüyorlar. Annelerinde ( ki benimde kayın validemdir) sübyan denen cinin musallat olduğu bu yüzden bir kaç düşük doğum yaptığı bu cinin çocuklarına geçtiği ve evlenen kızlardan hepsinin de muska yazdırdıktan sonra hamile kaldıkları anlatıldı.Bize de bunu tavsiye ediyorlar.Fakat hiç bir şekilde muska düşünmüyorum. Ben inançlı bir insanım.Yukarıda bahsettiğiniz hadis-i şerifleri hayatına uygulamaya çalışan birisiyim.Tıbbi tedaviyle birlikte tevekkül etmek gerektiğini düşünüyorum.

  comment Faruk Beşer'in yoruma cevabı

  Doğrusunu yapıyorsunuz, böyle devam edin

  vote 5.2 Katılıyor musunuz?  evet (156)  /  hayır (145)

 • 8 |

  sübyandan kurtulma

  03.03.2010 tarihinde , ..... demiş ki

  eski inanışlara göre anne sübyandan kurtulmak için babanın metal eşyasını hep ynnda bulundurur veya ekmek doğrar cocuk doğdukdan belli bi süre içnde sübyan cocuğa hastalık,sıkıntı verir bunlardada aynı yöntem kullanılır belirli biyaşdan sonra sübyan, cocuğu terk eder.

  comment Faruk Beşer'in yoruma cevabı

  Bunlar asılsız inanışlardır

  vote 5.2 Katılıyor musunuz?  evet (156)  /  hayır (144)

 • 9 |

  ümmü sübyan için

  04.03.2010 tarihinde , Ada demiş ki

  kaç site gezdim belki yarım saattir bakıyorum bir tane ümmü süübyan duası bulamadım

  comment Faruk Beşer'in yoruma cevabı

  Olmayan bir şey bulunur mu?

  vote 5.7 Katılıyor musunuz?  evet (189)  /  hayır (145)

 • 10 |

  ümmüsübyan

  12.03.2010 tarihinde , emel okyar demiş ki

  merhabalar hocam yorumlarınızı ve size yazılanları okudum.yalnız bende şöyle düşünüyorum tabikide rabbim herşeyi bilen herşeyin hayırlısını hayırlı zamanda veren ve kısmet edendir.

  ama olmayan birşey neden konuşulsun bende allah inancı çok büyük olan bir insanım ama hocam var böyle şeyler var işte kardeşim 6.5 aylıkdüşük yaptı hiçbir problem yok ayda 3 kere kontrole gider doktorları bile şaşırdılar ben 6 ay önce 1 aylık ve 2 gün önce 3 haftalık düşük yaptım allahtan diyeceksiniz ama manioluyorlar hocam dualarımızı eksik etmiyoruz namazımızda niyazımızda insanlarız.ve bu muska olduktan sonra eline hayırlısıyla çocuğunu alanlarıda çok duydum ve gördüm.

  saygılarımla

  comment Faruk Beşer'in yoruma cevabı

  Siz Allah Rasulüne mi inanıyorsunuz, size böyle söyleyenlere mi?

  vote 5.6 Katılıyor musunuz?  evet (213)  /  hayır (165)

 • 11 |

  sastıııım?

  12.03.2010 tarihinde , meryem demiş ki

  slm hocam sorularımı size ulastramıyorum ne hikmetse,sorum var kısmına yazdım iletişim bolumunden yazdım ama olmadı,yıne de sormak istedigim seyler var die o yuzden konuuyla alakalı degl ama sezeryan olmak caiz degil midir?mesela bir kişinormal dogumdan korktugu için sezeryan olsa gunaha mı girer?diye sorum var.malum doktor ve bakıcılar erkek olabiliyor.

  comment Faruk Beşer'in yoruma cevabı

  Evet geçekten bir zorunluluk yokken sezaryen olmak günahtır.

  vote 4.8 Katılıyor musunuz?  evet (143)  /  hayır (154)

 • 12 |

  Çaresisizim

  16.11.2010 tarihinde , ozlem demiş ki

  selamun aleykum hocam 2 yıllık evliyim bebeğim olmuyuor ama hiçbir sorunumuzda yok gecenlerde bi hoca bana sübyan var dedi muska yazdırmam gerektiğini söyledi insan caresiz oldugunda ne yapacagını bilmiyor ama ben muska takmak istemiyorum rabbime yalvarıyorum 2 yıldır ama olmuyo strese girdim nolur dualarını eksik etmeyin teşekkürler...

  vote 5.5 Katılıyor musunuz?  evet (140)  /  hayır (113)