Sünnet İslam’ın temel kavramlarından birisidir ve bununla kullanıldığı yer ve bağlama göre farklı anlamlar kastedilmiş olabilir.

Kelime anlamı, izlenilen yol, metot, tarz ve tavırdır. Buna göre Allah’ın da bir sünneti vardır ve ayette ‘Allah’ın sünnetinde değişme olmaz’ denirken bu mana kastedilir.

Rasulüllah’ın sünneti dendiğinde, onun uygulama biçimi, yaşayış tarzı anlaşılır. O Kuránı Kerim’i Allah’tan almış ve Kurán yere inerse ya da canlanırsa işte böyle gözükür der gibi onu uygulamış ve yaşamıştır. İşte bu onun genel anlamda sünnetidir. Görüldüğü gibi bu anlamda sünnet, bütünüyle İslam’ın peygamberce yaşanmasıdır. Bunun içinde farzlar da vardır, fıkıhtaki anlamıyla sünnetler de vardır. Hz. Peygamber, ‘Ümmetimin fesada uğradığı, bozulduğu zamanlarda kim benim sünnetime bağlı kalırsa bir şehit sevabı alır’ sözünde sünnet bu anlamdadır.

Bir bilgi kaynağı olarak sünnet, Kurán’da göremediğimiz ve Hz. Peygamber’in hayatında var olan uygulamalardır. Böyle deyince bazıları İslam’ın Allah ve peygamber gibi iki farklı bilgi kaynağının olduğunu sanırlar. Aslında Hz. Peygamber’den aldığımız ve Kurán’da göremediğimiz bilgiler de yani bu anlamdaki sünnet de onun Kurán’dan anlayıp uyguladıklarıdır. Bu durumda İslam’ın tek bir bilgi kaynağı olmuş olur: Allah. Yani İslam’da, Allah ve Peygamber gibi bir ikilem, bir düalizm yoktur.

Teravih namazı farz değil sünnettir, dendiğinde ise teravihin zorunlu bir ibadet olmadığı, ama kılınırsa ilave sevap alınacak bir eylem olduğu anlaşılır. Bu manada sünnet farzın ya da vacibin karşılığıdır. Çünkü farz ya da vacip kavramları İslam’da yapılması zorunlu eylemleri anlatır.

Ama bazılarının sandığı gibi, farzlar Allah’ın emirleri, sünnetler peygamberin emirleri demek değildir. Kurán’da farz ya da sünnet emirler bulunduğu gibi, Peygamber’den alınan bilgilerde de farz ya da sünnet olanlar vardır.

EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu

bu yazıya ait 8 yorum var

comment addKendi yorumunu ekle

arrow

 • 1 |

  Özür Dileriz

  13.03.2008 tarihinde , Ali demiş ki

  Yazımızla ilgili teknik bir sorun çıktığından kısa süreli yayından kaldırdık. Şu an da sorun gedirildi. Reklamlar arasında çıkan nedenisa.com vb adresleri gördüğünüzde lütfen thecerez@gmail.com adresine rapor ediniz. Bu reklam şu anda filtrelenmiş olup en geç 2 saat içersinde filtre onayı aktif hale gelecektir. Teşekkürler.

  vote 5.3 Katılıyor musunuz?  evet (582)  /  hayır (522)

 • 2 |

  Gözüm düzgün görmüyor

  15.11.2008 tarihinde , esra demiş ki

  yahu yazınız hiç güzel degil biraz daha bişeyler ekleyin örnegin: sünnet olan iş ve davranışları sıralayabilirdiniz.bundan dolayı yazınızı hiç güzel bulmuyorum ve inrenç buluyorum.

  lütfen biraz daha anlamlı anlatın örnek verdigim gibi

  comment Faruk Beşer'in yoruma cevabı

  \"Hoş nazara labud olur hoş nüma

  Eğri bakan eğri görür daima\"

  vote 5.0 Katılıyor musunuz?  evet (362)  /  hayır (369)

 • 3 |

  tebrikler

  17.11.2008 tarihinde , dudu demiş ki

  çok güzel olmuş ellerinize sağlık

  vote 5.0 Katılıyor musunuz?  evet (334)  /  hayır (332)

 • 4 |

  çok güzel

  14.12.2008 tarihinde , yahya demiş ki

  vallahi çok müthiş çok yardımcı oluyor

  vote 5.8 Katılıyor musunuz?  evet (328)  /  hayır (240)

 • 5 |

  Harika

  29.12.2008 tarihinde , özgür demiş ki

  bence güzel olmuş yazılıma yardımcı olabilir

  vote 5.1 Katılıyor musunuz?  evet (236)  /  hayır (226)

 • 6 |

  Harika

  24.12.2009 tarihinde , Batuhan demiş ki

  Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi dersinden performans ödevim vardı çok yardımcı oldu süpersiniz!!!!

  vote 5.4 Katılıyor musunuz?  evet (199)  /  hayır (168)

 • 7 |

  yyookk

  07.01.2010 tarihinde , yyookk demiş ki

  evet gerçekten çok güzel ve analamlı olmuş fakat aradığım 'sünnet bu değil erkek çocuklar için yapılan düğün ile kutlanan sünnet :X

  vote 4.7 Katılıyor musunuz?  evet (178)  /  hayır (199)

 • 8 |

  süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

  14.01.2010 tarihinde , beyza demiş ki

  kim bu yazıları yazdıysa ellerine sağık din kültür ve ahlak bilgisi perfonmas ödevim vardı çok yardımcı oldu süpersinizz emeği geçen herkese tşkrlr

  vote 5.5 Katılıyor musunuz?  evet (192)  /  hayır (158)